سازمان هواشناسی
    • معرفی اداره پیش بینی هواشناسی دریایی
     امروزه کشتیهای بزرگ و کوچک زیادی در بندرگاهها متوقف و یا در اقیانوسها و دریاها مشغول حمل بار و مسافر و امور نظامی می باشند. همچنین کشتی ها و قایق های ماهیگیری زیادی در دریاهای دور و نزدیک کشور مشغول فعالیت می باشند. وقوع طوفانهای دریایی و دیگر شرایط نامساعد جوی، خطر دائمی برای کشتیها، مسافرین و کل مجموعه آنها محسوب می گردد. اطلاعات جوی به موقع و صدور پیش بینی های لازم مهمترین عامل برای کاهش خسارات مالی و جانی بویژه در مورد ماهیگیران و قایق های تفریحی و امور کشتیرانی می باشد. اطلاعات مربوط به جزر و مد در پهلو گرفتن کشتی ها و همچنین در ساخت اسکله و سازه های دریایی بسیار مهم است.
     صدور اطلاعات مناسب هواشناسی دریایی به منظور تامین سلامت کشتیرانی
     تهیه و صدور پیش بینی برای ارگان ها و سایر کاربران دریایی در مورد مناطق دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان (طرح ناوتکس) همراه با اعلام هشدارهای مربوطه، پیش بینی های دریایی موردی و نیز اعلام خطر طوفان
     جمع آوری و رسیدگی کامل به اطلاعات ثبت شده و ایجاد بانک اطلاعات
     در اختیار قرار دادن اطلاعات مورد نیاز نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با شناورها و زیر دریایی ها
     اعلام خطر وضعیت جوی بر روی منطقه دریای خزر و خلیج فارس در حالت بحران حمله های هوایی و دریایی دشمن
     بادهای نسبتاً شدید همراه با طوفان و موجهای بلند، کمی دید در هنگام مه و بارندگی های شدید مجموعه خطراتی را تشکیل می دهند که می توانند باعث مختل کردن کشتیرانی و به خطر انداختن جان مسافران و بارکشتی ها بشوند. به ویژه بندرگاه ها و تاسیسات ساحلی آماده و مستعد وارد آمدن خسارت از طرف موج های طوفانی و یا پیشروی آب دریا می باشند. البته قایق ها و لنج های ماهیگیری و تفریحی که در کناره های آب های ساحلی تردد می کنند از این امر مستثنی نیستند. تحقیقات نشان داده است که عملکرد سازمان هواشناسی در این زمینه بسیار پرمعنی و از اهمیت به سزایی برخوردار است. استفاده هر روزه از وضعیت هوا، پیش بینی های دریایی امواج ، یخ زدگی، دمای سطح آب و سمت و سرعت باد می تواند به آنها کمک قابل توجهی نماید و این به شرطی است که ارتباط دائم بین آنها و هواشناسی برقرار باشد.
مجموع بازدیدها : 610,319,436
تعداد بازدید امروز : 14,678
تعداد بازدید دیروز : 82,294
تعداد بازدید این ماه : 2,775,550