سازمان هواشناسی
    • معرفی

     اداره پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور یک مرکز عملیاتی در حیطه صدور پیش‌بینی وضع هوا برای کوتاه مدت، چند روزه، بلند مدت فصلی، هواشناسی کشاورزی، دریایی و هوانوردی می‌باشد که با استفاده از مدل‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی، تصاویر ماهواره و رادارهای هواشناسی و تجربیات کارشناسان پیش بینی به صورت شبانه روز برای کاربران خود اقدام به تهیه و صدور پیش‌بینی می‌نماید.

      

     در این مرکز 5 اداره با نام های زیر به فعالیت مشغول می‌باشند:

     1-      اداره پیش بینی وضع هوا و خدمات عامه

     2-      اداره پیش بینی هواشناسی هوانوردی

     3-      اداره پیش بینی اقلیمی و بلندمدت

     4-      اداره پیش بینی هواشناسی کشاورزی و محیطی

     5-      اداره پیش بینی هواشناسی دریایی

           

     اهم فعالیت‌های مرکز پیش بینی

     1-      صدور بولتن های 5 روزه پیش بینی وضع هوا ( 31 استان و دو نوبت در شبانهروز)

     2-      صدور بولتن‌های ویژه

     3-      صدور هشدار زرد، نارنجی و قرمز وضعیت هوا در صورت لزوم

     4-      صدور پیش بینی دریایی (4 نوبت در شبانه روز)

     5-      صدور هشدار زرد، نارنجی و قرمز دریایی در صورت لزوم

     6-      صدور هشدار زرد، نارنجی و قرمز کشاورزی در صورت لزوم

     7-      صدور پیش بینی های فرودگاهی بصورت کوتاه مدت و بلند مدت

     8-      صدور پیش بینی های مسیر پرواز (SIGWX) 4 نوبت در شبانه روز

     9-      گزارش‌های خبری در سیما و صدای جمهوری اسلامی، خبرگزاری‌ها و مطبوعات

     10-   نظارت بر پیش بینی مراکز استانها

     11-   ارزیابی پیش بینیها

     12-   ارائه خدمات به بازدیدکنندگان از دانشگاه‌ها، وزارتخانهها و مقامات

      

     جزییات خدمت هواشناسی عمومی

     هر ساله پدیده‌های مخرب جوی مانند: توفان، سیل و خشکسالی در اغلب نقاط جهان امنیت و رفاه زندگی مردم را به مخاطره انداخته و خسارت‌های جانی و مالی فراوانی به آن‌ها وارد می‌کنند. داشتن پیش‌آگاهی از زمان وقوع این پدیده‌ها می‌تواند تا حد بسیار زیادی از میزان این خسارت‌ها بکاهد "سازمان‌ های هواشناسی" در این زمینه نقشی کلیدی و بسیار با اهمیتی به‌ عهده دارند. از این رو باید تلاش کنند تا با تهیه به هنگام پیش‌بینی‌های جوی و هشدارهای صحیح، روشن، معتبر و قابل استفاده و رساندن سریع آن‌ها به مسئولین دولتی و کاربران نهایی، این نقش را به خوبی ایفا کنند.

      پیش‌بینی‌ها و هشدارهای به‌هنگام، دقیق و معتبر هواشناسی که بر مبنای اصول و علم هواشناسی و با کمک مدل‌های عددی و با لحاظ کردن شرایط جغرافیایی، اقلیمی و با تحلیل‌های مناسب تهیه و صادر می‌گردند، نقش مهمی را در تصمیم‌گیری افراد و مسئولین یک کشور در رابطه با برنامه‌ریزی امور مرتبط با تامین امنیت و رفاه خود و جامعه بازی می‌کنند.

      برای مثال داشتن پیش‌آگاهی از وقوع پدیده‌های خطرناک جوی مانند : سیل، بارش‌های سنگین برف و باران، رعدوبرق در بخش یا بخش‌هایی از کشور علاوه بر اینکه از غافل‌گیرشدن مسئولین جلوگیری می‌کند، آن‌ها را نیز قادر می‌سازد تا با برنامه‌ریزی مناسب با آن مواجه شده و از اثرات زیان‌بار آن بکاهند.

      با ارائه خدمات عامه هواشناسی دو هدف عمده زیر قابل دست‌یابی است:

       الف - تولید محصولات هواشناسی و ارائه پیش‌آگاهی‌های روشن، معتبر و به هنگام به نحوی که نیازهای کاربران را تامین کند.

       ب – اطلاع رسانی و ارائه محصولات به کاربران و مسئولان به منظور اتخاذ تصمیم های مناسب جهت حفظ امنیت جانی ومالی و توسعه پایدار

      

     جزئیات خدمت پیش بینی هواشناسی هوانوردی

     سازمان هواشناسی کشور عضو رسمی سازمان هواپیمایی جهانی ایکائو طبق مقررات موظف به ارائه خدمات و محصولات پیش بینی به کلیه کاربرانی که درگیر عملیات هوانوردی بطور مستقیم و غیرمستقیم هستند می‌باشد. بخشی از محصولات هواشناسی با کاربرد در هوانوردی بصورت متنی و تصویری به شرح زیر می‌باشد.

      

     TAFOR

     در این بخش پیش بینی وضعیت هوای فرودگاه های کشور با برنامه منظم پروازی در طول هفته و با اعتبار دوره 30 ساعته و یا بنا به درخواست واحدهای مشغول درهوانوردی پیش بینی های 15 ساعته برای سایر فرودگاه ها تهیه شده و یک تا چند ساعت قبل از شروع مدت اعتبار صادر     می‌گردد. این پیش بینی ها هر 3 تا 6 ساعت، بسته به نوع فرودگاه، به‌روزرسانی می‌شود.

      

     AIRMET

     هشدار وقوع یا انتظار وقوع پدیده‌های قابل ملاحظه هواشناسی می‌باشد و توسعه آن‌ها از نظر زمانی و مکانی برای پروازهای زیر 25000 پا که در پیش‌بین‌های منطقه‌ای، "AREA FORECAST " گنجانده نشده است به زبان ساده، مختصر و دقیق صادر می‌گردد.

      

     SIGMET

     این محصول یک نوع هشدار وقوع یا انتظار وقوع پدیده های قابل ملاحظه هواشناسی می باشد و توسعه آن‌ها از نظر زمانی و مکانی در طول مسیر پروازی که ممکن است ایمنی عملیات پرواز را تحت تاثیر قرار دهد صادر می‌گردد و به زبان ساده، مختصر و دقیق می باشد. سطح این هشدار از هشدار AIRMET بالاتر است.

      

     WARNING

     هشدار شرایط هواشناسی است که می‌تواند هواپیماهای بر روی زمین و همچنین تجهیزات و خدمات فرودگاهی را تحت تاثیر قرار دهد.

      

     METAR/SPECI

     گزارشات وضعیت هوا از ایستگاه‌های هواشناسی که هر یک ساعت یا نیم ساعت صادر می‌گردد و در صورتی که وضعیت هوا در فاصله زمانی دو گزارش متوالی تغییر قابل ملاحظه نماید این شرایط در گزارشی به عنوان  SPECI اعلام می‌گردد.

      

     Area Forecasts

     پیش‌بینی 12 ساعته از یازده منطقه تقسیم شده کشور شامل وضعیت هوا به اضافه سمت و سرعت باد و دما در لایه‌های مختلف جو می‌باشد و دو بار در روز و حداقل از چند ساعت قبل از شروع مدت اعتبار صادر می‌گردد.

      

     SIGWX

     پیش بینی پدیده های قابل ملاحظه هواشناسی که ایمنی پروازها را می تواند تحت تاثیر قرار دهد برای ساعات 00، 06، 12، 18 صادر می‌گردد. این پیش بینی ها بصورت گرافیکی تهیه می شود و بر حسب نیاز برای دو لایه از جو شامل لایه سطح زمین تا ارتفاع 25000 پا که توسط سازمان هواشناسی کشور برای منطقه پروازی ایران تهیه و صادر میگردد و دیگر لایه از ارتفاع 10000پا تا 45000 پا توسط مرکز پیش بینی جهانی، World Area Forecast Center، تهیه و صادر می‌شود.

      

     Flight Folder

     کلیه محصولات پیش بینی که مورد نیاز کاربران فعال در عملیات پرواز است در یک پوشه جداگانه جمع‌آوری میشود. این عمل 4 بار در روز 00، 06، 12، 18 برای منطقه پروازی ایران، منطقه پروازی آسیا، اروپا و شمال آفریقا تهیه می‌شود. این پوشه شامل، پیش بینیهای فرودگاهی،  نقشه گرافیکی SIGWX و سمت و سرعت باد و دما در لایههای مختلف جو میباشد.

      

     جزئیات خدمت پیش بینی هواشناسی دریایی و اقیانوسشناسی

     سازمان هواشناسی کشور مسئول پایش و پیش بینی شرایط جوی در محیط دریا و خشکی از جمله مناطق ساحلی و بنادر دریایی در کشور است. این مسئولیت با همکاری و مشارکت مرکز پیشبینی در ستاد و استانهای ساحلی در شمال و جنوب کشور اجرا میشود. خدمات هواشناسی در مقیاس مناطق دریایی استانی در استان های ساحلی گیلان، مازندران، گلستان در شمال کشور و استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان از جنوب غرب تا جنوب شرق کشور توسط ادارات کل هواشناسی استان ها انجام می‌شود.

     مدیریت پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی و مرکز علوم جوی و اقیانوسی از مراکز تابع سازمان هواشناسی کشور می‌باشند به ترتیب مسئول ارائه خدمات پیش بینی و تحقیق و پژوهش در زمینه هواشناسی دریایی برای توسعه و پیشبرد علوم هواشناسی‌، هواشناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی فیزیکی می‌باشند.

      

     فعالیت‌های این ادارات به شرح ذیل می‌باشد:

     1.      تولید پیش بینی و محصولات هواشناسی دریایی

     2.      بولتن دریایی

     3.      اجرای مدل عددی برای پیش بینی باد و ارتفاع موج دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان

     4.       ارائه تصاویرماهواره‌ای از دما و تراز آب دریا و سرعت باد

     5.      ارائه تحقیقات هواشناسی دریایی

     6.      توسعه هواشناسی کاربردی دریایی

     7.      توسعه دیدبانی از محیط دریا از طریق ارتباط با کشتی‌های داوطلب دیدهبانی (VoluntaryObserving Ship)

     8.      ارائه رویدادهای ویژه دریایی

      

      

    • مدیریت پیش بینی و هشدار
مجموع بازدیدها : 610,461,132
تعداد بازدید امروز : 60,537
تعداد بازدید دیروز : 95,837
تعداد بازدید این ماه : 2,917,246