سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/10/25
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 742
     برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با مدل پیش‌بینی و سامانه هشدار سیلاب

     برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با مدل پیش‌بینی و سامانه هشدار سیلاب 

     کارگاه آموزشی آشنایی با مدل پیش بینی وسامانه هشدار سیلاب با حضور دکتر مجید آزادی در اداره کل هواشناسی هرمزگان برگزار شد.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان هرمزگان، کارگاه آموزشی آشنایی با مدل پیش بینی و سامانه هشدار سیلاب در حوضه منتهی به استان هرمزگان، از 23 تا 24 دی ماه 98 با تدریس دکتر مجید آزادی معاون پژوهشی سازمان هواشناسی کشور و عضو هیئت علمی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی و حضور کارشناسان پیش بینی ، شبکه پایش ، فناوری اطلاعات و گروه مطالعات و تحقیقات این اداره کل در بندرعباس برگزار شد.

     دکتر آزادی شرح مختصری از سامانه های هشدار سیلاب راه اندازی شده در نقاط مختلف کشور از جمله قم و استان تهران و دقت بالای پیش بینی و تجارب موفق آن ارائه نمود و افزود: سامانه‌های هشدار سیل به عنوان یکی از روش‌های مدیریت سیلاب از طریق پیش‌بینی زمان و شدت واقعی سیل در حوضه آبریز، نقش چشم‌گیری در کاهش خسارات سیل در حوضه ها و مناطق مجاور آن دارند.

     وی خاطرنشان کرد: هدف اولیه این سامانه ارائه خدمات اضطراری و فراهم آوردن اطلاعات پیرامون سیل در بکارگیری فناوری‌های نوین در طراحی و توسعه سامانه پیش‌بینی و هشدار سریع سیل در حوضه منتهی به استان هرمزگان است، به طوری که پس از طراحی، ایجاد و عملیاتی نمودن سامانه هشدار سیل به سرعت و سهولت بتوان، تمهیدات عکس العملی نشان داد.

     دکتر آزادی در ادامه در مورد مدل‌های هواشناسی (مدل منطقه‌ای WRF) و مدل هیدرولوژی به کار رفته در سامانه هشدار سیلاب و مطالعات صورت گرفته بمنظور تعیین مقدماتی تفکیک‌های افقی، قائم و پارامترسازی به‌ عنوان اجرای اولیه در شروع پروژه، بررسی و انجام مطالعات راستی‌آزمایی جهت آزمون دقت پیش‌بینی‌های مدل‌ توضیحاتی ارائه نمود و نحوه اجرا و خروجی گرفتن از مدل در محیط لینوکس را تشریح کرد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 606,288,673
تعداد بازدید امروز : 23,736
تعداد بازدید دیروز : 97,334
تعداد بازدید این ماه : 2,022,447