سازمان هواشناسی
    • معرفی
     حوادث طبیعی همواره یکی از تهدیداتی بوده که انسان و زیستگاه‌های آنرا مورد تهدید قرار داده و بدلیل غیرمترقبه بودن آن عموما انسان‌ها را غافلگیر و دچار بحران نموده است. مخاطرات آب و هوایی خصوصا پدیده‌های ناگهانی و زیانبار همواره یکی از عمدترین اینگونه حوادث بوده که خسارات جانی، مالی و روحی زیادی را متوجه انسان‌ها نموده است. با توجه به شرایط خاص تغییرات آب و هوائی و ویژگی‌های آن، می‌توان با پیش‌بینی و ایجاد آمادگی‌های لازم و یا به تعبیری هوشمند نمودن سیستم مدیریت بحران، از بروز خسارت‌های جانی، مالی و روحی جلوگیری نمود و یا اینکه اثرات اینگونه حوادث را کاهش داده و آسیب پذیری آنرا به حداقل رساند.
     پایش و پیش‌بینی مخاطرات جوی با استفاده از فناوری‌های نوین و ابزارهای هوشمند در مدیریت بحران‌ها، ایمنی، سرعت عمل و امنیت جانی و مالی جوامع را به حداکثر رسانده و موجب کاهش هزینه و خسارات می‌گردد.
     برخی از بحران‌ها به صورت لحظه‌ای در چند دقیقه حادث می‌شوند و برخی در چند ساعت یا چند روز اثر می‌کنند اما عواقب آن مدت‌ها ماندگار می‌ماند. همچنین رویدادهایی وجود دارند که به صورت آهسته و خزنده طی ماه‌ها و سالیان متمادی شکل می‌گیرند و به تدریج به یک بحران تبدیل می‌شوند که خشکسالی از این نوع است.

     در خشکسالی ممکن است خسارات بیشتری به یک کشور و منطقه وارد گردد. پایش خشکسالی با استفاده از آمار و اطلاعات هواشناسی، آب‌شناسی و کشاورزی و محاسبه‌ی شاخص‌های خشکسالی انجام می گردد. همچنین به کمک نتایج پیش‌بینی‌های بلندمدت فصلی و برآورد میزان بارش و دما می‌توان شاخص‌های خشکسالی را پیش‌بینی و شدت خشکسالی‌ها را به صورت تقریبی برای ماه‌ها و فصل‌های آتی محاسبه نمود.  

     یکی دیگر از بحران‌هایی که در ده‌ی اخیر ایران را با بحران جدی مواجه ساخته است پدیده‌ی گردوخاک‌ است که عمده‌ی آن در کانون‌های واقع در کشورهای عراق، سوریه، عربستان، اردن، پاکستان و افغانستان در اثر وزش باد تولید و روانه‌ی ایران می‌گردند.  کانون‌هایی نیز در ایران واقع است.  پایش و پیش‌‌آگاهی گردوغبار کمک زیادی به مدیریت این بحران می‌نماید. در سازمان هواشناسی کشور، با پیش‌بینی تندی باد در کانون‌ها، رخداد توفان گردوخاک از چندین روز قبل پیش‌بینی می‌شود و با استفاده از مدل‌های عددی مسیر انتقال گردوخاک و مناطق درگیر بحران مشخص می‌شوند

    • مدیریت بحران و مخاطرات جوی و اقلیمی
    • ادارات تابعه مدیریت بحران و مخاطرات جوی و اقلیمی
    • مفاهیم مرتبط
مجموع بازدیدها : 610,706,401
تعداد بازدید امروز : 50,041
تعداد بازدید دیروز : 87,678
تعداد بازدید این ماه : 217,268