سازمان هواشناسی
    • جزئیات خدمت پیش بینی هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی

          با توجه به نقش مهم و تعیین کننده دریاها در زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و وجود کاربران متنوع و فراوان دریایی، شناخت وضعیت دریا و پیش بینی رفتار آن ها در کشورهای ساحلی یکی از وظایف اصلی دولت ها می باشد. جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن مرزهای طولانی دریایی در شمال و جنوب از جمله کشورهای ساحلی است که کاربری های مختلف دریایی را دارا بوده و همچنین پدیده های متنوع دریایی را تجربه می کند. سازمان هواشناسی کشور مسئول پایش و پیش بینی شرایط جوی در محیط دریا و خشکی از جمله مناطق ساحلی و بنادر دریایی در کشور است. این مسولیت با همکاری و مشارکت مرکز پیش بینی در ستاد و استانهای ساحلی در شمال و جنوب کشور اجرا میشود. خدمات هواشناسی در مقیاس مناطق دریایی استانی در استان های ساحلی گیلان، مازندران، گلستان، در شمال و استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان از جنوب غرب تا جنوب شرق کشور توسط ادارات کل هواشناسی استان ها انجام می شود. مدیریت پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی ومرکز علوم جوی و اقیانوسی از مراکز تابع سازمان هواشناسی کشور می‌باشند به ترتیب مسئول ارائه   خدمات پیش بینی و تحقیق و پژوهش در زمینه هواشناسی دریایی برای توسعه و پیشبرد علوم هواشناسی‌، هواشناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی فیزیکی می باشند.  

     از فعالیت های این مراکز می توان تولید پیش بینی و محصولات هواشناسی دریایی، ارائه تصاویرماهواره ای  از دما و  تراز آب دریا،  سرعت باد ، ارائه تحقیقات هواشناسی دریایی، توسعه هواشناسی کاربردی دریایی (تهک)، توسعه دیدبانی از محیط دریا از طریق ارتباط با کشتی های داوطلب دیده بانی (Voluntary Observing Ship) و ارائه رویدادهای ویژه دریایی نام برد.
      
     الف-تولید محصولات هواشناسی دریایی:
       با توجه به گستره فعالیت های دریایی مانند گردشگری و حمل و نقل، صدور پیش بینی های لازم مهمترین عامل برای کاهش خسارات مالی و جانی بویژه در مورد شناورهای سبک و قایق های تفریحی است. وقوع طوفان های دریایی و شرایط نامساعد جوی، خطر دائمی برای کشتی ها، مسافرین و کل مجموعه آنها محسوب می گردد. صدور اطلاعات مناسب هواشناسی دریایی به منظور تامین سلامت کشتیران، از جمله تهیه و صدور پیش بینی برای کاربران دریایی مناطق دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان (ناوتکس) همراه با اعلام هشدارهای مربوطه، از عوامل کاهش خسارات خواهد بود.
     1-بولتن دریایی
     در بولتن هواشناسی دریایی وضعیت جوی، ارتفاع موج، سمت و سرعت باد و دید افقی ، پیش بینی می شود. این بولتن روزانه چهار مرتبه (هر شش ساعت یکبار) برای مناطق دریایی خارک، ابوموسی، تنگه هرمز و دریای عمان صادر می گردد.
     ZCZC
     FZIR31 OIII 102000
     MARINE WEATHER BULLETIN FOR PERSIAN GULF AND OMAN SEA
     ISSUED BY IRAN AT 2300 UTC 10/03/2019
     WARNING: NIL
     SYNOPTIC SURFACE WEATHER CHART AT 1800 UTC 10/03/2019 
     WEAK PRESSURE GRADIENT OVER PERSIAN GULF AND RIDGE OF HIGH PRESSURE 
     OMAN SEA
     FORECAST FOR 14 HOURS FROM 11/0400 UTC TO 11/1800 UTC
     1- KHARK AREA
     WEATHER: FAIR OCC WITH HAZE/D.HAZE 
     WIND: SELY TO WLY 10-22KTS MAX 26KTS 
     SEA : 1-3FT 
     VIS : 07-04KMS 
     OUTLOOK: LITTLE CHANGE 
     2- ABUMOSA AREA
     WEATHER: FAIR OCC WITH HAZE/D.HAZE
     WIND: SWLY TO NWLY 14-22KTS MAX 26KTS
     SEA : 2-3FT OCC 4FT 
     VIS : 07-04KMS OCC 03KMS
     OUTLOOK: LITTLE CHANGE
     3- HORMUZ STRAIT AREA
     WEATHER: FAIR TO P.CLOUDY WITH HAZE
     WIND: NELY TO SWLY 10-20KTS OCC MAX 24KTS
     SEA : 1-3FT OCC WEST OF PART 4FT 
     VIS : 07-04KMS 
     OUTLOOK: LITTLE CHANGE
     4- CHABAHAR AREA
     WEATHER: FAIR WITH HAZE/D.HAZE
     WIND: NELY TO SWLY 12-20KTS MAX 24KTS
     SEA : 2-4FT OCC EAST OF PART 5FT 
     VIS : 07-04KMS OCC 03KMS
     OUTLOOK: LITTLE CHANGE
     NNN
     2- اجرای مدل عددی برای پیش بینی باد و ارتفاع موج
     -          پیش بینی باد ده متری با استفاده از مدلسازی عددی (WRF) و ارتفاع موج با استفاده از مدل(SWAN)  برای خلیج فارس و دریای عمان هر شش ساعت یکبار و با پوشش بازه زمانی 99 ساعت آینده انجام می شود.
      
      
     -          پیش بینی باد ده متری با استفاده از مدلسازی عددی (WRF) و ارتفاع موج با استفاده از مدل(SWAN) دریای خزر برای هر شش ساعت یکبار و با پوشش بازه زمانی 99 ساعت آینده انجام می شود.
      
     ب-  ارائه تصاویرماهواره ای دمای آب، تراز آب، سرعت باد:

     تصاویر ماهواره ای دمای سطح آب خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر که بصورت روزانه بارگذاری می شود.

      
     ج-  تحقیقات هواشناسی دریایی
          مسولیت مرکز علوم جوی و اقیانوسی پژوهش در مورد موضوعات هواشناسی دریایی و از جمله مدل های شبیه سازی موج می باشد. در حال حاضر دو مدل منطقه ای موج  MIKE21 وSAWAN  برای مناطق شمالی و جنوبی کشور  در دست تحقیق و توسعه است. با تکمیل این تحقیقات در آینده از این دو مدل با تفکیک بیشتر برای تولید پیش بینی موج مناطق ساحلی و دریایی نزدیک ساحل در ستاد سازمان و استان ها استفاده خواهد شد.
      
      
     نمونه خروجی مدل عددی مایک 21 بوشهر، پیش بینی ارتفاع موج
      
      
     نمونه خروجی مدل عددی مایک 21 بندرامیرآباد ،پیش بینی ارتفاع موج
      
      
     د- توسعه هواشناسی کاربردی (تهک دریایی):
           توسعه کاربردهای اطلاعات و محصولات هواشناسی در فعالیتهای دریای برای افزایش ایمنی و بهره وری از اهداف تهک دریایی است. خدمات هواشناسی دریایی در هفت استان ساحلی در شمال و جنوب توسط ادارات کل هواشناسی استانهای ساحلی به عامه کاربران دریایی و برخی کاربران تخصصی مانند سکوهای نفتی دریایی ارائه می شود. هدف از ارائه این خدمات، کاهش خسارت ناشی از بلایای جوی و افزایش بهره وری فعالیتهای دریای و از جمله تولید مواد غذایی (ماهیگیری و صیادی) و همچنین افزایش رضایت کاربران است. اجرای این سامانه با هدف ارتباط موثر و مستقیم بین تولید کننده خدمات هواشناسی و کاربران بوده و  برای اجرایی شدن این خدمات مراحل زیر انجام می شود:
     1-       شناسایی کاربران نهایی
     2         نیاز سنجی 
     3         تهیه داده و محصول 
     4         سامانه های توزیع داده و محصول ( بر اساس هر گروه کاربری) 
     5         ظرفیت سازی ( آموزش در درون و برون سازمان )  
     6         نظر سنجی و بازخورد
     7         مستندسازی
      
    • منشور وزیر راه و شهرسازی
     منشور وزیر راه و شهرسازی
    • انتشارات سازمان هواشناسی
مجموع بازدیدها : 451,306,014
تعداد بازدید امروز : 52,252
تعداد بازدید دیروز : 464,415
تعداد بازدید این ماه : 9,964,778