سازمان هواشناسی
    • راهنمای خدمت پیش بینی هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی
     راهنمای خدمات و محصولات مرکز علوم جوی و اقیانوسی
     مرکز علوم جوی و اقیانوسی یکی از مراکز تابع سازمان هواشناسی کشور می‌باشد که در سال 1368 توسط دبیر کل سازمان هواشناسی جهانی، پروفسور اوباسی افتتاح گردید. هدف از تأسیس این مرکز، توسعه و پیشبرد علوم هواشناسی‌ دریایی و اقیانوس‌شناسی فیزیکی در جهت کمک به ارائه دقیق پیش‌بینی‌های هواشناسی و دریایی و به‌کارگیری علوم دریایی کاربردی و همچنین همکاری‌های بین‌المللی و ارتباط با کشورهای هم مرز با دریاهای ایران و کشورهای صاحب نظر در علوم دریایی بوده است. این مرکز در قالب تشکیلات فنی، پژوهشی و آموزشی سازمان، با توجه به الگوهای علمی و بین‌المللی و در راستای ضروریات علمی، اقتصادی واستراتژیکی جمهوری اسلامی ایران پایه گذاری شده است. مرکز علوم جوی و اقیانوسی در ارائه خدمات و محصولات  هواشناسی دریایی مشتمل بر بخش‌های مختلف پژوهشی، کارشناسی، فنی و تجهیزات و ایستگاه‌ها، امور بین‌الملل و دبیرخانه‌ای فعالیت دارد.
     1-    بخش پژوهشی مرکز علوم جوی و اقیانوسی دارای فعالیت هایی شامل انجام طرح ها، پروژه ها، مقالات، پایان نامه های دانشجویی، سمینارهای ملی و بین المللی و ترجمه و چاپ کتب تخصصی هواشناسی دریایی میباشد. از دیگر فعالیت های این مرکز می توان سخنرانی های علمی،  دوره های آموزشی، تولید محصولات هواشناسی دریایی، ارائه پیش بینی های دریایی، ارائه تصاویر ماهواره ای دمای آب، تراز آب، سرعت باد و
     برقراری ارتباط با کشتی های داوطلب دیده بانی (vos) نام برد.
     2-    بخش کارشناسی مرکز علوم جوی و اقیانوسی در قالب سه گروه علمی به فعالیت می پردازد.
     گروه راهبری هواشناسی دریایی با هدف ارتقاء هواشناسی دریایی بر اساس ضوابط و استانداردهای جهانی و هم چنین نحوه نظارت  بر عملکرد هواشناسی دریایی سازمان هواشناسی کشور تشکیل گردیده است. این گروه در مرکز علوم جوی و  اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور قرار دارد. اعضاء این گروه شامل کارشناس اثرات متقابل جو و اقیانوس ،کارشناس هواشناسی دریایی ،کارشناس فناوری اطلاعات دریایی  وکارشناس ادوات و سنجنده های دریایی می باشد.
     گروه دبیرخانه شورای عالی اقیانوس شناسی کشور و کمیسیون های تخصصی دریایی که با هدف ارتقاء کمیسیون های تخصصی دریایی در راستای وظایف بین المللی و نیز ایجاد هماهنگی های لازم بین کمیته های هفت گانه شورای عالی اقیانوس شناسی تشکیل گردیده است.  این گروه در مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور قرار دارد. اعضاء این گروه شامل کارشناس برنامه ریزی شورای عالی اقیانوس شناسی، کارشناس برنامه ریزی کمیته هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی فیزیکی، کارشناس برنامه ریزی کمیته هماهنگی هواشناسی آبشناسی و مراقبت محیطی دریای خزرCASPCOM و کارشناس برنامه ریزی کمیسیون JCOMM  می باشد.
     گروه پایش، به روزآوری و ارتقای مدلهای پیش بینی: این گروه علاوه بر مدل سازی پارامترهای مختلف اقیانوس شناسی فیزیکی شامل پارامتر امواج، شوری، دما، جزر و مد، مدل سازی دینامیکی دریا، جریان آبها، اثرات متقابل جو و اقیانوس، سونامی و ...، با استفاده از داده های هواشناسی دریایی و اجرای روزانه مدل های امواج، تصاویر حاصل از مدل سازی مشخصه های امواج ناشی از باد توسط مدل های SWAN وMIKE21 را جهت استفاده متخصصین و دانشجویان سطوح مختلف ارائه می دهد.
     3-    بخش فنی و تجهیزات و ایستگاه‌ها: این بخش از مرکز در ارتباط با تجهیز ایستگاه های دریایی و ساحلی در هفت استان ساحلی شمال و جنوب کشور فعالیت می کند. به آب اندازی بویه های دریایی ونیز ارسال داده های دریایی به سازمان مرکزی مربوط به فعالیت های این مرکز می شود.
     4-    بخش امور بین‌الملل و دبیرخانه‌ای: این بخش همواره سعی می کند در ارتباط با سازمان هواشناسی جهانی WMO و بخشنامه های آن به روز باشد. همچنین ارتباط فعال با کشورهای حاشیه دریای خزر در قالب کمیته هماهنگی هواشناسی - آبشناسی و مراقبت محیطی دریای خزر (CASPCOM) دارد. کمیته هماهنگی هواشناسی آبشناسی و مراقبت محیطی دریای خزر یک کمیته منطقه ای است که بین کشورهای حاشیه دریای خزر شامل ایران، آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان و روسیه برقرار می شود. جلسات این کمیته سالی یکبار و به طور چرخشی هر سال در یک کشور برگزار می شود. هدف از تشکیل این کمیته برقراری ارتباط‌های علمی و فنی بین پنج کشور یاد شده در موارد زیر است :
     1-  ایجاد ایستگاه‌های دیدبانی هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی فیزیکی در دریای خزر و تعیین راه‌کارهایی برای جمع آوری و مبادله اطلاعات هواشناسی و دریایی
     2-     ایجاد بانک اطلاعاتی هواشناسی  دریای خزر
     3-     ایجاد بستر همکاری‌های تحقیقاتی در زمینه مسائل هواشناسی آبشناسی از جنبه فیزیکی
     4-     پایش محیطی دریای خزر
     5-     جلب کمک‌ها و همکاری‌های بین المللی به منظور اجرای اهداف بالا
      
     از دیگر فعالیت های بین المللی این مرکز کمیسیون فنی مشترک اقیانوس شناسی و هواشناسی دریایی JCOMM است. JCOMMکمیسیون فنی مشترک اقیانوس شناسی و هواشناسی دریایی می باشد که مکانیزمی را برای هماهنگی بین المللی اقیانوس شناسی و دیده بانی هواشناسی دریایی، مدیریت داده ها و خدمات، فن آوری و قابلیت های ظرفیت سازی در کمیته های هواشناسی و اقیانوس شناسی را ایجاد می کند.اهداف بلند مدت JCOMM شامل:
     1-    ارتقاء ارائه خدمات هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی در حمایت از ایمنی آبراه ها و سازه های ساحلی و دریایی، مدیریت ریسک برای فعالیت های اقتصادی، تجاری، صنعتی، مدیریت مناطق ساحلی و دریایی
     2-     افزایش هماهنگی و نگهداری بلند مدت از سیستم مدیریت داده و دیده بانی اقیانوس شناسی و هواشناسی دریایی
     3-     توسعه، بهبود و ارائه خدمات اقلیمی مربوط به هواشناسی دریایی و سواحل و آب هاب عمیق
     4-     مدیریت تدریجی برنامه های موثر و کارآمد از طریق تلفیق انتخابی توسعه علوم و فناوری هواشناسی و اقیانوس شناسی
     کشتی های داوطلب (VOS)
     طرح VOS یک برنامه بین المللی است که متشکل از چندین کشور که عضو سازمان هواشناسی جهانیWMO   می باشند ایجاد شده است که جذب کننده کشتی ها به جهت ثبت و انتقال مشاهدات آب و هوایی خود در زمانیکه در دریا هستند، می باشند.
      
    • منشور وزیر راه و شهرسازی
     منشور وزیر راه و شهرسازی
    • انتشارات سازمان هواشناسی
مجموع بازدیدها : 453,490,424
تعداد بازدید امروز : 197,368
تعداد بازدید دیروز : 424,594
تعداد بازدید این ماه : 1,401,055