سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1391/07/22
     تعداد بازدید: 1197
     سیلاب‌های اخیر نه تنها در شهرها که در جاده‌ها هم مشکل آفرین بود تا آنجا که جاده قزوین - رشت، رودبار و فومن و نقاطی دیگر از کشور مسدود شد.
     سیلاب‌های اخیر نه تنها در شهرها که در جاده‌ها هم مشکل آفرین بود تا آنجا که جاده قزوین - رشت، رودبار و فومن و نقاطی دیگر از کشور مسدود شد.

     کارشناسان می‌گویند تخریب پوشش گیاهی، ساخت‌وساز در مسیر آبراهه‌های طبیعی، نابودی اکوسیستم‌های جنگلی و گیاهی در ارتفاعات و دخالت‌های غیرمسئولانه در طبیعت از عوامل اثر‌گذار در بروز این سیلاب‌هاست.

     دکتر حسن روحی پور متخصص بیابان، در این باره به همشهری گفت: پوشش جنگلی و گیاهی به‌عنوان عامل نگهدارنده، مانع بروز رواناب‌ها و به تبع آن سیلاب شود. این درحالی است که ایجاد سازه‌های ناهمگون با طبیعت و رها کردن این سازه‌ها بدون آنکه مدیریتی در باره آنها اعمال شود می‌تواند عامل بروز سیلاب باشد.

     از جمله جاده‌هایی که ساخته می‌شود علاوه بر مسدود کردن آبراهه‌های طبیعی باعث کم شدن سطح نفوذ بارندگی به داخل خاک می‌شود. در عین حال، بروز سیلاب متأثر از فاکتورهای متعدد است که از آن جمله می‌توان به‌شدت بارندگی، میزان پوشش گیاهی و ساخت‌وساز در مسیر آبراهه‌ها اشاره کرد.

     دکتر عبدالرسول تلوری، عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری، از منظر دیگری با متمرکز شدن روی سیلاب‌های اخیر در شهرها گفت: علت اصلی این سیلاب‌ها آن است که در شهرهای بزرگ جهان، تمام آبگذرهاو آبروهای شهر اعم از کوچه و خیابان متناسب با بارش‌های احتمالی طراحی و ساخته می‌شود.
      

      فایل پیوست
      
     4  کیلوبایت
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
    • جستجو بر اساس ایستگاه هواشناسی
     استان:
     ایستگاه:
     تاریخ: انتخاب تاریخ
     زمان (UTC):

مجموع بازدیدها : 601,488,970
تعداد بازدید امروز : 14,261
تعداد بازدید دیروز : 137,297
تعداد بازدید این ماه : 1,749,128