سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1399/02/31
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 197
     کدام پدیده های مخرب جوی به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرد؟

     کدام پدیده های مخرب جوی به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرد؟
     دبیر تهک کشاورزی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای اسفند تا اول اردیبهشت ماه سه پدیده مخرب جوی به بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.
     محسن بستانی در گفت وگو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سیل قوی ترین پدیده مخاطره آمیز بر فعالیت های کشاورزی استان طی مدت مذکور بوده است. این مخاطره حداقل 2 مرحله  در چند شهرستان جنوب استان موجب بروز خسارت های مادی شده است.
     وی ادامه داد: برآورد خسارتی که از حجم خسارت سیل فروردین ماه در شهرستان های قصرقند، سرباز، نیکشهر، خاش و فنوج از سوی مسئولان استان اعلام شده، بیش از 400 میلیارد تومان بوده است.
     دبیر تهک کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: عمده خسارت ها مربوط به اراضی کشاورزی و باغی، فعالیت های دامداری و دامپروری، تخریب چاه ها و چاهک های آب، تخریب بندها و سازه های آبخیزداری، محورهای مواصلاتی بین مزارع و زیرساخت های شیلاتی بوده است.
     بستانی ادامه داد: پدیده مخاطره آمیز دیگری که در فروردین امسال بیش از 40 میلیارد تومان به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرد، باران شدید و تگرگ است که غالب خسارت ها مربوط به نیمه جنوبی استان بوده است.
     وی گفت: به رغم اینکه وزش باد شدید و طوفان گردوخاک دو پدیده مخاطره آمیز پرتکرار در استان هستند که در طول سال فعالیت های کشاورزی را تحت تأثیر قرار می دهند اما در ماه های اسنفد و اردیبهشت گزارشی از میزان خسارت به این بخش دریافت نشده است. با این حال وزش باد شدید در فروردین امسال در شهر زاهدان موجب واژگونی چندین درخت و تیر برق شده است.
     سرپرست شبکه پایش هواشناسی استان در بخش دیگری سیستان و بلوچستان را استانی پرمخاطره از نظر وقوع پدیده های حدی هواشناسی برشمرد و ادامه داد: در اکثر ماه های سال سیستان و بلوچستان با مخاطرات جوی مواجه است که سازگاری زیرساخت ها با آنها باید جزو اولویت های استان باشد.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 601,553,223
تعداد بازدید امروز : 78,514
تعداد بازدید دیروز : 137,297
تعداد بازدید این ماه : 1,813,381