سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1399/02/30
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 165
     نفوذ پدیده های خاکدار به ۲۹ استان کشور/ سیستان و بلوچستان پرگردوغبارترین استان ایران شد

     نفوذ پدیده های خاکدار به ۲۹ استان کشور/ سیستان و بلوچستان پرگردوغبارترین استان ایران شد

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بررسی وضعیت پدیده های خاکدار کشور در سال گذشته نشان می دهد که سیستان و بلوچستان با بیش از ۸۶ روز پدیده خاکدار کاهنده دید افقی به زیر ۵۰۰۰ متر، پر گردوغبار ترین استان کشور است.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: سال گذشته  ۲۹ استان کشور شاهد وقوع پدیده های خاکدار بوده اند که سبب شد تا شعاع دید افقی در تعدادی از شهرهای آن ها به 5000 متر و کمتر از آن برسد.

     وی با اشاره به خروجی نقشه های مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود: بررسی ها نشان می دهد که در استان های مازندران و خراسان شمالی در سال گذشته هیچ پدیده خاکدار کاهنده دید افقی به زیر ۵۰۰۰ متر رخ نداده است.

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به تشریح وضعیت پدیده های خاکدار در این استان پرداخت و گفت: اکثر روزهای گردوغباری استان در نواحی شمالی و در فصل وزش بادهای ۱۲۰ روزه روی می دهد.
     حیدری افزود: علاوه بر پنج شهرستان شمالی، برخی شهرستان های مرکزی، نوار شرقی و مرز غربی استان نیز همواره تحت تاثیر وزش بادهای ۱۲۰ روزه قرار دارند که گاهی آثار این باد تا دریای عمان و جنوب پاکستان نیز کشیده می شود.
     وی ادامه داد: برخلاف تصور برخی کارشناسان، وزش باد نه تنها در فصل گرم سال که در سایر فصول مانند زمستان و پاییز نیز در سیستان و بلوچستان جریان دارد طوری که این جریانات سبب شده تا استان یکی از بادخیز ترین استان های کشور باشد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 601,555,261
تعداد بازدید امروز : 80,552
تعداد بازدید دیروز : 137,297
تعداد بازدید این ماه : 1,815,419