سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1399/02/30
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 151
     فعالیت باد 120 روزه در وسیع‌ترین پهنه بادی کشور آغاز شد

     فعالیت باد 120 روزه در وسیع‌ترین پهنه بادی کشور آغاز شد

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش بادهای 120 روزه که بر اساس یافته های پژوهشگران وسیع‌ترین پهنه بادی کشور را تشکیل می دهد، در شمال سیستان و بلوچستان آغاز شد.

     محسن حیدری در گفت وگو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: وزش بادهای 120روزه در نتیجه تشکیل سیستم پرفشار در شمال شرق دریای خزر و شکل گیری یک سیستم کم فشار در بیابان‌های شرق ایران و غرب افغانستان ایجاد می‌شود.

     وی افزود: ویژگی‌های توپوگرافی نوار غرب افغانستان و شرق ایران در شکل گیری این پهنه بادی وسیع تأثیر زیادی دارد به طوریکه این شرایط سبب شد تا هسته وزش بادهای شدید آن به صورت کانالی از شمال شرق به جنوب شرق ایران جریان یابد.

     حیدری ادامه داد: بادهای 120 روزه دامنه گسترده ای دارند به طوری که علاوه فراگیری همه نواحی شرق کشور، غالب دشت‌های مرکزی ایران نظیر کویر لوت، و دشت کویر نیز در محدوده فعالیت بادهای 120روزه قرار دارد.
     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بر اساس یافته های دکتر امیر گندمکار از میان 10 پهنه بادی موجود در ایران، وسیع ترین پهنه مربوط به باد سیستان است که محدوده وسیعی از استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد و اصفهان را شامل می شود.

     وی خاطرنشان کرد: بر اساس پژوهش های انجام شده، آنچه وزش بادهای 120روزه در منطقه سیستان و شرق ایران را با سایر مناطق نوار شرقی متمایز می کند، ویژگیهای اقلیمی و توپوگرافی منطقه است. در این منطقه میزان نزولات جوی کم بوده و تغییر پذیری بالایی دارد. از طرف دیگر نوسانات دمایی آن نیز بالا بوده و تابستانهای گرمی دارد که میزان تبخیر منابع آبی را به شدت افزایش می دهد.

     حیدری گفت: این شرایط با وجود ویژگی های توپوگرافی شامل دشت بودن منطقه، نبود عوارض طبیعی مانند کوه و شیب ملایم زمین سبب می شود تا وزش این بادها منطقه سیستان را به یک کانون مملو از بحران های اقلیمی تبدیل کند.
     این مسئول ادامه داد: به طور کلی بیشتر اثرات این بادها منفی بوده و به عنوان یکی از عوامل محدود کننده زندگی محسوب میشود، اما کاهش دمای هوا در فصل گرم سال و مزیت های مناسب در استحصال برق از نیروی باد از جنبه های مثبت محیطی این بادها هستند.

     وی با بیان اینکه در صورت تثبیت چشمه های تولید گردوغبار شرق کشور، باد 120 روزه  دیگر عامل محدوده کننده بشمار نمی رود، گفت: اگرچه امسال بخش کمی از تالاب هامون آبگیری شده، اما این آبگیری به معنای پایان گردوخاک ناشی از بادهای 120 روزه نیست چراکه بخش وسعی از تالاب همچنان خشک است و جزو کانون های بحرانی محسوب می شود.
     حیدری اضافه کرد: متأسفانه مدیریت منابع آب در حوضه آبریز تالاب هامون سبب شده تا این تالاب به یک تالاب فصلی تبدیل شود که به محض آغاز وزش بادهای 120 روزه، روند خشک شدن آن آغاز می شود.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 601,554,482
تعداد بازدید امروز : 79,773
تعداد بازدید دیروز : 137,297
تعداد بازدید این ماه : 1,814,640