سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/06/16
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 296
     کاهش 57 درصد روزهای توفانی در زابل و تداوم صدرنشینی خاکدارترین استان کشور

     کاهش 57 درصد روزهای توفانی در زابل و تداوم صدرنشینی خاکدارترین استان کشور

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: اگرچه در مرداد امسال بسیاری از استان های کشور شاهد وقوع پدیده های خاکدار بودند اما سیستان و بلوچستانی ها علی رغم کاهش 57 درصد روزهای توفانی در کانون وزش بادهای 120 روزه، همچنان رکوردار وقوع پدیده های خاکدار کشور هستند.

     محسن حیدری در گفتگو با روابط عمومی استان  اظهار داشت: مرداد امسال حداقل نیمی از کشور شاهد وقوع پدیده های خاکداری بود که شعاع دید افقی را به 5000 متر و کمتر از آن کاهش داد.

     وی افزود: در این ماه علاوه بر استان ها پرگردوغبار کشور نظیر سیستان و بلوچستان، کرمان و خوزستان، غبار سر از استان های پرباران و مرطوب کشور نیز در آورده و در استان گیلان نیز مشاهده شد.

      مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان توضیح داد: اگرچه پدیده غبار در برخی شهرهای شمال کشور گزارش شده است، اما میزان تکرار این پدیده نسبت به سیستان و بلوچستان بسیار ناچیز بوده است. بطوریکه در مرداد ماه در برخی شهرهای استان ما بیش از 18 روز پدیده خاکدار گزارش شده که شعاع دید افقی را به 5000 متر و کمتر از آن کاهش داده است.

     حیدری تصریح کرد: در این ماه در کانون وزش بادهای 120 روزه یعنی زابل 28 روز پدیده باد و گردوخاک یا توفان گردوخاک گزارش شده است که در برخی روزها میزان غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به بیش از 3800 میکروگرم بر متر مکعب یعنی 25 برابر حد مجاز، رسانده است.

     وی اضافه کرد: البته پدیده های خاکدار امسال در زابل نسبت به سال گذشته از شدت کمتری برخوردار بوده است به طوریکه تعداد روزهای توفانی در این شهر نسبت به پارسال 57 درصد و روزهای با دید افقی 5000 متر و کمتر 45 درصد کاهش یافته است.

     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادمه داد: به نظر می رسد آبگیری بخش هایی از تالاب هامون سهم زیادی در کاهش شدت پدیده های خاکدار شمال استان داشته است اما با توجه به خشک ماندن سایر بخش های تالاب، این مناطق کانون های اصلی خیزش گردوغبار منطقه محسوب می شوند.

     حیدری گفت: در حال حاضر پدیده‌های خاک‌دار نظیر باد و گردوخاک، توفان گردوخاک و… پرتکرارترین پدیده‌های مخاطره‌آمیز جوی استان هستند که استان را در نیمی از سال تحت تأثیر قرار می‌دهند.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 576,743,972
تعداد بازدید امروز : 256,979
تعداد بازدید دیروز : 292,790
تعداد بازدید این ماه : 1,541,358