سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/05/23
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 218
     آیا وزش بادهای 120 روزه امسال شدید تر از گذشته است؟

      آیا وزش بادهای 120 روزه امسال شدید تر از گذشته است؟ 
     در حالی بادهای 120 روزه در روزهای اخیر خبرساز شده است که داده های بلندمدت هواشناسی زابل نشان می دهد که وزش این بادها اتفاق جدید در اقلیم این منطقه نیست بلکه در سال های اخیر شدت و سرعت وزش این بادها به تناسب بیشتر از امسال بوده است.
     به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، درست پنج روز پیش بیشینه سرعت وزش بادهای موسوم به 120 روزه در زابل به مرز 120 کیلومتر بر ساعت رسید و گمانه زنی هایی از اینکه این باد در سال های اخیر کم سابقه بوده است را ایجاد کرد.
     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اما با رد این موضوع به روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بررسی داده های بلندمدت ایستگاه هواشناسی زابل نشان می دهد که بادهای 120 روزه در سال های گذشته ده ها کیلومتربرساعت بیشتر از این نیز بوده است.
     محسن حیدری افزود: سال گذشته بیشینه سرعت باد در شمال استان به بیش از 122 کیلومتر بر ساعت رسید. یا اینکه در خرداد سال 1363 یعنی بازه فعالیت بادهای 120 روزه بیشینه سرعت باد در این شهر به 158 کیلومتر بر ساعت رسیده است.
     وی ادامه داد: بررسی بیشتر اطلاعات بادهای شمال سیستان و بلوچستان نشان می دهد که در 55 سال اخیر حداقل 26 بار بیشینه سرعت باد به بیش از 120 کیلومتر بر ساعت رسیده که 12 بار آن سرعت باد 130 کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن بوده است.
     این مسئول خاطرنشان کرد: اگرچه وزش بادهای شدید مخاطرات زیادی برای زندگی مردم و فعالیت های کشاورزی این منطقه دارد اما به طور کلی وزش بادهای 120 روزه در فصل گرم سال سبب تعدیل نسبی دمای هوای این منطقه می شود.

     حیدری گفت: درست هشت روز پیش یعنی 15 مرداد و قبل از شدت گرفتن وزش بادهای 120 روزه دمای هوای زابل و هیرمند به 50 درجه سلسیوس رسید و شرایط زندگی برای مردم را به شدت دشوار کرد اما با شدت گرفتن جریانات شمالی دمای این منطقه ظرف 24 ساعت هفت درجه کاهش یافت.
     وی با بیان اینکه کاهش دمای هوا یکی از مزیت های بادهای 120 روزه است، افزود: استفاده از ظرفیت تولید انرژی های پاک ویژگی مهم دیگر بادهای شمال سیستان و بلوچستان است که بسیار از کشورهای دنیا آرزوی داشتن آن را دارند.
     مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: سال گذشته در زابل 328 روز همراه با وزش باد با 25 کیلومتر بر ساعت بوده که 220 روز آن سرعت باد 54 کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن بوده است.
     حیدری با بیان اینکه پیشینیان ما در قرن های خیلی دور از ظرفیت های بادهای 120 روزه در بهبود راندمان فعالیت های اقتصادی بهره می بردند، افزود: علاوه بر ساخت آسیاب های بادی، چندهزار سال قبل از آن در شهر سوخته از باد استفاده می شده است.
     وی تصریح کرد: یافته های باستان شناسان در «تپه دشت» شهر سوخته نشان می دهد که سفالگرانی که هزاران سال پیش در این منطقه فعالیت می کردند کوره های سفال پزی خود را با هدف استفاده بهینه از انرژی باد در محدوده بادخیز می ساختند.

      

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 550,441,471
تعداد بازدید امروز : 70,383
تعداد بازدید دیروز : 309,945
تعداد بازدید این ماه : 7,109,653