سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/05/20
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 302
     دیدار مدیرکل هواشناسی استان قم با نماینده مردم شریف قم و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

     دیدار مدیرکل هواشناسی استان قم با نماینده مردم شریف قم و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان قم، مدیرکل هواشناسی استان قم در دیدار با آقای ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه گزارشی  از فعالیت های سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان قم به عملکرد هواشناسی استان در سال جاری اشاره و  اظهار داشت: در فروردین ماه سال جاری رخداد 4 موج سیلاب را  در استان شاهد بودیم که به موقع و درست پیش بینی شد  و با مدیریت خوب مسئولین استان، کمترین خسارت را به جا گذاشت.

     دکتر حیدری افزود: سامانه هشدار سیل استان در پایش و  پیش بینی این سیل ها بسیار موثر بود. این سامانه اکنون بعد از گذشت 3 سال نیاز به بهینه سازی دارد که طرح آن بدون هزینه و با بهره گیری از دانش و تخصص پرسنل اداره کل تنظیم شده است که اجرای آن می بایست با عنایت مسئولین استان تأمین اعتبار گردد.

     مدیرکل هواشناسی استان قم در ادامه با اشاره به تعداد بالای ایستگاه های هواشناسی در استان بیان داشت: بیش 111 ایستگاه هواشناسی در سطح استان مستقر است که مدیریت این ایستگاه ها و تأمین اعتبار تجهیز و بروز رسانی آنها از مشکلات پیش رو می باشد.

     حیدری همچنین به پروژه نیمه تمام مرکز تحقیقات هواشناسی اشاره داشت و گفت: پروژه ساختمان مرکز تحقیقات هواشناسی که از سال 94  شروع شده، هم اکنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما متأسفانه این پروژه نیز با مشکلات تأمین اعتبار بخصوص در زمینه خرید تجهیزات مواجه است.

     مدیرکل هواشناسی استان با اشاره به مشکل زمین ایستگاه شکوهیه، گفت: ایستگاه شکوهیه با قدمت 34 ساله، تنها ایستگاه مرجع استان می باشد که حفظ مکان فعلی آن بسیار اهمیت دارد و جابجایی آن به هر نقطه از استان به معنی ناهمگن شدن داده ها و هدر رفت چند میلیارد تومان از پول بیت المال است.

     حیدری در پایان با اشاره به بودجه هواشناسی کشور اظهار داشت: سرجمع اعتبارات سازمان در جایگاه مناسبی قرار ندارد و تقاضا داریم با توجه به اهمیت هواشناسی، این موضوع در مجلس شورای اسلامی مورد حمایت قرار گیرد.

     هواشناسی از مصادیق بارز پدافند غیرعامل و نقش آن همانند نقش اطلاعات عملیات در دفاع مقدس است.

     در ادامه حجت الاسلام و المسلمین ذوالنور نماینده مردم شریف قم در مجلس شورای اسلامی به اهمیت و ضرورت داشتن نگاه جهانی به هواشناسی اشاره داشتند. و افزودند هواشناسی از مصادیق بارز پدافند غیرعامل و بلکه فراتر از پدافند غیرعامل است. به این دلیل که پدافند غیرعامل اقدامات در جهت استحکام زیرساخت هاست اما هواشناسی راه را نشان می دهد و نوع فعالیت ها را بیان می کند و این یعنی یک گام جلوتر.

     وی در همین رابطه افزود: بدون اطلاع از وضعیت آب و هوایی یک منطقه، تصمیم گیری در خصوص آن امکان پذیر نیست و مباحثی همچون آمایش سرزمین، سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و ... نیازمند اطلاعات هواشناسی است.

     نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت هواشناسی در استان قم بیان داشت: با توجه به اقلیم قم پیش بینی هوا در استان بسیار سخت است اما دقت و صحت این موضوع به این دلیل که قم راه مواصلاتی 17 استان کشور می باشد، بسیار حائز اهمیت است.

     آقای ذوالنور در ادامه به اعتبارات سازمان هواشناسی اشاره نمود و گفت: می بایست نگاه ویژه تری به هواشناسی داشته باشیم و انشاء اله باید در خصوص افزایش کلیت بودجه سازمان هواشناسی کشور توجه لازم انجام شود. وی در همین رابطه افزود: پیشنهاد می گردد سازمان هواشناسی برای تحقق بهتر خواسته های خود معاون پارلمانی به  مجلس معرفی نماید.

      ایشان در پایان اظهار داشت: مسائل و مشکلات اداره کل هواشناسی استان را نیز پیگیری می کنیم تا این مجموعه نیز در سطح استان توسعه مناسبی داشته باشد.

      

      

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 548,792,437
تعداد بازدید امروز : 450,471
تعداد بازدید دیروز : 364,113
تعداد بازدید این ماه : 5,460,619