سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/03/25
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 252
     بازدید مدیرکل هواشناسی استان اصفهان از خبرگزاری فارس

     بازدید مدیرکل هواشناسی استان اصفهان از خبرگزاری فارس

     هشدار نسبت به وقوع پدیده های جوی حتی اگر یک ساعت زودتر به دست مردم برسد جان افراد زیادی را نجات می‌دهد.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اصفهان، حمیدرضا خورشیدی مدیرکل هواشناسی استان اصفهان ضمن بازدید از دفتر خبرگزاری فارس استان اصفهان با علی صالحی مدیرعامل خبرگزاری گفت‌وگو کرد.

     خورشیدی در این دیدار ضمن تقدیر از فعالیت‌های خبرگزاری فارس با تأکید بر نقش پررنگ رسانه‌ها عنوان کرد: درست است که با رسانه ملی تعامل نزدیکی داریم و هواشناسی بخشی از اخبار روزانه صدا و سیما شده اما معتقدم رسانه‌های مجازی مخاطب خاص خود را دارند.

     وی با اشاره به سرعت انتقال اخبار در رسانه‌های نوین یادآور شد: هشدار نسبت به وقوع پدیده های جوی حتی اگر یک ساعت زودتر به دست مردم برسد جان افراد زیادی را نجات می‌دهد و این یعنی هواشناسی باید با رسانه‌هایی که در بستر فضای مجازی کار می‌کنند همکاری داشته باشد.

     مدیرکل هواشناسی استان اصفهان در رابطه با استفاده از فناوری‌های روز در مبحث پیش‌بینی اظهار کرد: به سمت خودکار سازی پایگاه‌های جمع‌آوری اطلاعات رفته‌ایم و طی چند دقیقه اطلاعات گرفته، تحلیل، جمع‌بندی و به کارشناس پیش‌بین ارائه می‌شود.

     خورشیدی با بیان این که بیشتر قطعات مورد نیاز وارداتی می باشند و به دلیل نوسان ارزی با مباحث بودجه‌ای چالش داریم، اضافه کرد: فناوری‌های جدید مانند رادارها و ماهواره‌ها می‌تواند به پیش‌بینی سامانه‌ها رگباری که پیش بینی آنها به سختی صورت می‌گیرد، کمک کند.

     وی درخصوص تداوم ترسالی یا خشکسالی گفت: به صورت کلی به سمت خشکسالی‌های مداوم پیش می‌رویم اما در این میان نمی‌توان از بارش‌های ناگهانی مانند آنچه در سال آبی گذشته شاهد بودیم، غافل بود.

     مدیرکل هواشناسی استان اصفهان افزود: با این توضیح نباید به این فکر کنیم که سدها پر شده، مدیریت مصرف و منابع را باید ادامه دهیم.

     خورشیدی با اشاره به برخی پیش‌بینی‌هایی که دچار خطا می‌شود، عنوان کرد: برای پیش‌بینی ابزاری داریم، این ابزار درصدی خطا در محاسبه و اندازه‌گیری دارند و همین منجر به مشکلاتی در پیش‌بینی می‌شود؛ باید برای مردم فرهنگ‌سازی شود که امکان خطا وجود دارد، با وجود تمامی خطاها باید هشدارهای هواشناسی را جدی گرفت.

     وی پیرامون جایگاه هواشناسی در ستاد بحران استان تصریح کرد: تعامل خوبی میان مسئولان وجود دارد و برای همین بود که در نوروز امسال هشدار هواشناسی جدی گرفته و حاشیه زاینده‌رود بسته شد تا در صورت بروز حادثه آسیب به حداقل برسد.

     لیلا امینی رئیس اداره تحقیقات کاربردی هواشناسی استان اصفهان در ادامه این دیدار اظهار داشت: در رابطه با پیش‌بینی اتفاق خوبی رخ داده اما هنوز نگاه بلند مدتی نداریم، در خصوص سیل بیشتر به سامانه‌های بارشی توجه داریم و از ورود به بستر رودخانه‌ها، تغییر اقلیم، آلودگی هوا و اتفاقاتی که تأثیرات بلند مدتی به جای می‌گذارند، غفلت می‌کنیم.

     وی ادامه داد: سال 2001 زنگ خطر از طرف سازمان‌های جهانی به صدا درآمد که تغییرات اقلیم به صورت نرم صورت می‌گیرد و باید منتظر تغییر در پدیده‌های حدی که به صورت ناگهانی رخ می‌دهد، باشیم.

     مسئول تحقیقات هواشناسی اصفهان با بیان این که خروجی‌ها نشان می‌دهد، اگر توافقنامه‌های جهانی مانند توافقنامه پاریس عمل شود میزان افزایش دما کمتر می‌شود.

     وی با تأکید بر این که خشکسالی منافاتی با سیل ندارد، اذعان داشت: در صورتی که بارندگی‌هایی مانند ابتدای امسال در شهر اصفهان رخ دهد، اصفهان نیز تهدید می‌شود.

     نوید حاج‌بابایی معاون توسعه و پیش بینی با اشاره به توسعه مفاهیم و کارکردهای هواشناسی گفت: در گذشته مفاهیم تخصصی هواشناسی برای اصحاب رسانه شناخته شده نبود، اما سؤالاتی که امروز از هواشناسی می‌شود کاملاً کارشناسی است، از سوی دیگر قبلاً فقط «پیش‌بینی» ارایه می شد اما در حال حاضر «توصیه» هم در کنار پیش‌بینی انجام می‌شود.

     معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان گفت: این واقعیت را باید قبول کنیم که نمی‌توان از وقوع بلایای طبیعی جلوگیری کرد، اما می‌توانیم پیامدهای آن را کاهش دهیم.

     وی فراموش کردن ماهیت زیست سرزمینمان را دلیل اصلی به وجود آمدن بحران‌ها دانست و توضیح داد: ما در اقلیم خشک و نیمه خشک هستیم که از ویژگی‌های این مناطق نوسانات بارش‌ها است، نباید این هویت را فراموش کنیم؛ کشاورزی و صنعت امروز ما بر اساس اقلیم سرزمین مان شکل نگرفته و این باعث بروز چالش‌های متعدد شده است.

     حاجی‌بابایی در خصوص اهمیت آموزش‌ برای مقابله با سیل و رعد و برق اظهار کرد: همانطور که نسبت به زلزله این اهمیت حس شده و در مدارس مانور برگزار می‌شود نسبت به سایر حوادث طبیعی هم نیاز به فرهنگ‌سازی بیشتری وجود دارد.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 550,090,902
تعداد بازدید امروز : 29,759
تعداد بازدید دیروز : 346,002
تعداد بازدید این ماه : 6,759,084