سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/03/22
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 423
     کنفرانس بین المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا با حمایت هواشناسی سیستان و بلوچستان برگزار شد

     کنفرانس بین المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا با حمایت هواشناسی سیستان و بلوچستان برگزار شد

     نخستین کنفرانس بین المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا با حمایت معنوی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان و حضور علمی کارشناسان هواشناسی این استان در دانشگاه زابل برگزار شد.

     به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، در این کنفرانس چهار مقاله از مدیران و کارشناسان هواشناسی استان در قالب های سخنرانی و پوستر پذیرفته و ارائه شد.

     محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی استان به همراه محمد رضا سالاری فنودی رئیس اداره هواشناسی چابهار و مهدی سالاری فنودی از کارشناسان ستادی هواشناسی استان با همکاری چکاوک خواجه امیری خالدی از دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در پروهشی با عنوان «تخمین حداکثر سرعت باد در منطقه سیستان»، با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی ، آستانه حدی این بادها را پیش بینی کردند.

     آن ها برای این کار از متغییر های ماهانه میانگین، حداقل و حداکثر دما، میانگین سرعت باد و سمت باد حداکثر در بازه 34 ساله( 1984 تا 2017 )برای شهرهای زابل، زاهدان و زهک استفاده کردند که نتایج نشان داد مدل پرسپترون چندلایه، پیش بینی مطلوبی را ارائه می دهد.

     همچنین در این کنفرانس اله بخش ریگی، رئیس گروه تحقیقات کاربردی هواشناسی سیستان و بلوچستان با همکاری پیمان محمودی از دانشگاه سیستان و بلوچستان با استفاده از شاخص عمق اپتیکی، تغییرات سری زمانی آئروسل ها در حوضه جازموریان را بررسی کردند.

     آن ها با استفاده از تحلیل تصاویر سنجنده «مودیس» ماهواره «ترا» در سال های 2000  تا  2018 دریافتند که تغییرات شاخص عمق اپتیکی موسوم به «AOD» در حوضه جازموریان در ماه های، ژانویه فوریه، آوریل و می معنی دار بوده است.

     یافته های این دو پژوهشگر نشان می دهد که روند تغییرات مقادیر AOD  در ماه های سرد سال می تواند نشانه ای از تغییرات شدید محیط زیست در حوضه جازموریان باشد.

     بر این اساس نتیجه این پژوهش نشان می دهد که بیابان زایی و تخریب زمین به علت خشکسالی های طولانی مدت، خشک شدن دریاچه جازموریان، مدیریت منابع آب نامناسب، ساخت سد های متعدد بدون توجه به نیازهای زیست محیطی این حوضه و تغییرات آب و هوایی می تواند دلایل ممکن برای این روند صعودی AOD در فصل های سرد سال باشد.

     غلامحسین عابدی رئیس اداره هواشناسی زابل با همکاری فرهاد ذوالفقاری از مرکز آموزش عالی سراوان نیز در پژوهشی عوامل مؤثر در غلظت ذرات غبار موجود در هوا را با استفاده از روش CUBIST مدل سازی کردند.

     در این کنفرانس یک پژوهش مشترک نیز بین کارشناسان هواشناسی سیستان و بلوچستان و قم با عنوان «بررسی یکی از چشمه های گسیل گردوخاک به استان قم در تاریخ: 29/03/1395» با همکاری محمد جواد ترابیان و هادی داور انجام شده است.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 549,683,469
تعداد بازدید امروز : 318,624
تعداد بازدید دیروز : 537,294
تعداد بازدید این ماه : 6,351,651