سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/03/22
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 280
     افزایش 39 درصدی بارش سال زراعی جاری نسبت به بلندمدت در مازندران

     افزایش 39 درصدی بارش سال زراعی جاری نسبت به بلندمدت در مازندران

     میانگین مجموع بارش استان در هشت ماهه سال زراعی جاری از یکم مهر تا یکم خرداد ماه امسال حدود ۷۱۲ میلیمتر بوده که در مقایسه با مشابه دوره آماری حدود ۳۹ درصد افزایش داشته است.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران، مدیرکل هواشناسی مازندران اظهار کرد: براساس داده‌های ثبت شده ۱۵ ایستگاه هواشناسی همدیدی استان مقدار بارش دریافتی مازندران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ حدود ۳۸ میلیمتر بوده که در مقایسه با مشابه دوره آماری، حدود هشت درصد افزایش داشته است.

     سیدمحمدرضا رضوی افزود: دامنه بارندگی نقطه‌ای استان در این ماه بین حدود ۱۸ تا ۷۲ میلیمتر در آمل و بندرامیرآباد متغیر بوده است که در مقایسه با اردیبهشت ۱۳۹۷ ، حدود یک درصد کاهش داشته است.

     وی اضافه کرد: در مقایسه با مشابه دوره آماری در همه ایستگاه‌های هم‌دیدی، به جز ایستگاه‌های هواشناسی همدیدی بابلسر، قراخیل ، ساری، دشت‌ناز، بندرامیرآباد و پل‌سفید شاهد کاهش بارندگی بین حدود سه در بلده  و ۴۰ درصد در سیاه‌ بیشه بوده‌ایم.

     مدیرکل هواشناسی مازندران تصریح کرد: اگرچه طی بازه اردیبهشت ماه سال جاری، افزایش بارندگی‌ها در نوار ساحلی و جلگه‌ای از بابلسر تا بندرامیرآباد نسبت به دوره آماری رخ داده است، که از لحاظ مکانی بیشترین افزایش بارش در مقایسه با دوره آماری در مناطق ساحلی و جلگه‌ای استان رخ داده که این مقدار حدود ۴۹ درصد افزایش نسبت به دوره آماری را ثبت کرده و این میزان در مناطق کوهستانی حدود ۱۵درصد کاهش داشته است.

     این مسؤول با اشاره به اینکه حجم بارش اردیبهشت سال جاری در مناطق کوهستانی حدود ۳۳ میلیمتر و در مناطق جلگه‌ای ـ ساحلی حدود ۴۱ میلیمتر بوده است، افزود: همچنین براساس گزارش مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور، مجموع بارش استان بر اساس روش وزن‌دهی نسبت به سطح، حدود ۳۸ میلیمتر است.

     رضوی بیان کرد: براساس گزارش مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور میانگین مجموع بارش استان در هشت ماهه سال زراعی جاری از یکم مهر تا یکم خرداد ماه امسال حدود ۷۱۲ میلیمتر بوده که در مقایسه با مشابه سال گذشته حدود ۶۰ درصد و در مقایسه با مشابه دوره آماری حدود ۳۹ درصد افزایش داشته است.

     وی یادآور شد: میانگین حداقل دمای اردیبهشت ماه ۹۸ ایستگاه‌های ساحلی و جلگه‌ای، حدود ۱۵ درجه سانتی‌گراد بوده که به ترتیب نسبت به دوره آماری و سال گذشته ۰.۱ درجه افزایش و ۰.۱ درجه کاهش داشته است که این مقدار برای ایستگاه‌های کوهستانی، ۷.۸ درجه سانتی‌گراد بوده و نسبت به دوره آماری و سال گذشته به ترتیب ۰.۹ و ۰.۵ درجه سانتی‌گراد کاهش داشته است.

     مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: در این مدت مقادیر پارامتر دما نسبت به بلندمدت در ایستگاه‏‌های ساحلی و جلگه‌‏ای افزایش و در ایستگاه‌‏های کوهستانی کاهش داشته است.

     رضوی با اشاره به پاییز کم بارش، زمستانی کم برف، بهاری پرباران به تابستان نزدیک شدیم که با توجه به گرمای هوا لازم است مدیریت لازم در مصرف آب در دستور کار قرار گیرد، البته درست است بارش‌خوب بهاری نوید خوبی برای رونق کشاورزی بوده ولی ضرورت دارد همه مردم صرفه‌جویی را مدنظر قرار دهند.

      

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 549,679,988
تعداد بازدید امروز : 315,143
تعداد بازدید دیروز : 537,294
تعداد بازدید این ماه : 6,348,170