سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/02/31
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 549
     تغییر اقلیم جا به جایی فصل ها را به دنبال دارد

     تغییر اقلیم جا به جایی فصل ها را به دنبال دارد

     رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی خراسان رضوی گفت: تغییر اقلیم باعث شده است که میزان بارندگی‌ ها در فصل پاییز کاهش و بارندگی‌ های فصل بهار افزایش یابد که به این تغییر جا به جایی فصل‌ ها گفته می‌شود.

     جواد رسولی رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی خراسان رضوی در گفت و گو با روابط عمومی هواشناسی استان گفت: تغییر اقلیم در دهه‌‌های اخیر بر اثر افزایش گاز‌های گلخانه‌ای به ویژه گاز دی‌اکسید‌کربن و متان اتفاق افتاده است.
     وی ادامه داد: افزایش فعالیت‌ های صنعتی از سال ۱۹۵۰ میلادی در جهان سبب افزایش غلظت دی اکسید کربن و سایر گاز‌های گلخانه‌ای شده و افزایش گاز‌های گلخانه‌ای پدیده گرمایش کره زمین را به دنبال داشته است.

     رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی استان تصریح کرد: تغییر اقلیم باعث می‌شود در برخی مناطق پدیده‌هایی مثل توفان و سیل رخ دهد. در کشور ما تغییر اقلیم باعث شده است در بعضی نقاط جهان ترسالی و در نقاط دیگر خشکسالی رخ دهد.
     رسولی خاطرنشان کرد: با تغییر اقلیم فصل‌ها نیز جا به جا می‌شود به طوریکه اکنون در استان ما گرمای تابستان معمولا تا اوایل پاییز ادامه دارد و میانگین دمای شهرستان‌ های استان در فصل پاییز نسبت به گذشته افزایش یافته است که این امر باعث کاهش بارندگی ‌های فصل پاییز می‌شود.

     وی گفت: همچنین جا‌به‌جایی فصل‌ها باعث شده است که بارندگی‌ها به سمت فصل بهار سوق پیدا کند، زیرا به اصطلاح عامیانه فصل پاییز دیرتر آغاز می‌شود و به دنبال آن هوا و بارندگی‌ های زمستانی به سمت فصل بهار جهت پیدا می‌کند.
     رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی خراسان رضوی گفت: هم اکنون در استان به طور متوسط ۱۹ درصد بارندگی‌ها در فصل پاییز، ۴۸ درصد در زمستان و ۳۲ درصد در بهار و ۱ درصد در تابستان است.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 601,492,155
تعداد بازدید امروز : 17,446
تعداد بازدید دیروز : 137,297
تعداد بازدید این ماه : 1,752,313