سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/01/31
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 595
     بازدید رئیس سازمان هواشناسی کشور از مناطق سیل زده لرستان

     بازدید رئیس سازمان هواشناسی کشور از مناطق سیل زده لرستان 

      

     دکتر سحر تاجبخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور بعدازظهر چهارشنبه 28 فروردین 1398  به همراه مدیر منابع انسانی و پشتیبانی سازمان هواشناسی وارد لرستان شد. 

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان لرستان، رئیس سازمان هواشناسی کشور در دیدار با مدیرکل و کارکنان هواشناسی لرستان دیدار ضمن تبریک سال نو، از همه ی همکاران اداره کل بخاطر عملکر بسیار خوب در پیش بینی بارش های فروردین 1398 لرستان قدردانی کرد.

     در ادامه محمدناصر هاشمی مدیرکل هواشناسی استان لرستان گزارشی تصویری از روند فعالیت‌های هواشناسی از روزهای قبل از بروز سیل، صدور اطلاعیه ها و اخطاریه ها در جریان سیل ارائه داد و افزود: اگر هواشناسی به موقع اطلاع رسانی نکرده بود معلوم نیست چه اتقافات تلخی برای هم استانی ها می افتاد و چند هزار نفر جان خود را از دست می دادند.

     وی در ادامه ضمن تقدیر از همکاران هواشناسی و مدیریت بحران خواستار تجهیز نمودن این استان به سامانه های بروز هواشناسی بخصوص سامانه هشدار سیل و رادار شد.

     رئیس سازمان هواشناسی کشور در جلسه با مدیرکل مدیریت بحران و مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان شرکت نمودند. در این جلسه ابتدا غلامرضا آقامیرزایی مدیرکل مدیریت بحران گزارشی از سیل های 4 و 12 فروردین لرستان ارائه نموده و افزودند هواشناسی از روزهای قبل از سیل وضعیت هوای استان را رصد و ساعت به ساعت به ستاد مدیریت بحران اطلاع رسانی می نمودند و ستاد هم بر اساس هشدارهای هواشناسی اقدام به اطلاعرسانی گسترده به مردم در سراسر استان نموده و حتی در برخی مناطق حکم تخلیه منازل را هم از دادستان گرفته بودیم و هشدارهای هواشناسی باعث شد در پلدختر به درب منازل رفته و خانه به خانه دستور تخلیه دادیم . روز 12 فروردین که سیل به پلدختر رسید حجم خسارات آنقدر بالا بود که همه پیش‌بینی بیشتر از  1000 کشته را در این شهر داشتند ولی خوشبختانه مردم به اطلاعیه ها و هشدارها توجه نموده و قبل از بروز فاجعه انسانی منازل را ترک کرده بودند و در همین جا از مدیرکل و همه کارکنان هواشناسی لرستان و کشور تقدیر نموده و دست همه را می بوسم چون هواشناسی در خط مقدم بود. 

     آقامیرزایی در ادامه از رئیس سازمان هواشناسی لرستان درخواست تجهیز لرستان به سامانه رادار و تجهیزات پیشرفته هواشناسی را داشتند. 

     مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان نیز در جلسه دیدار ریاست سازمان هواشناسی کشور با مدیرکل مدیریت بحران و همکاران هواشناسی ضمن خیر مقدم به ریاست سازمان هواشناسی از مجموعه ی هواشناسی و مدیریت بحران که در حادثه سیل های فروردین با توجه به ایام تعطیلات نوروزی تمام وقت پای کار بودند و زیر فشار روانی و استرس به مردم خدمت رسانی نموده و با اطلاع رسانی های بموقع مانع از بوجود آمدن فاجعه ی انسانی در لرستان شدند تقدیر نمودند وی گفت اگر هشداهای هواشناسی و حساسیتهایی که ایجاد کرد نبود تلفات زیاد داشتیم و هیچ گاه خسارات جانی قابل جبران نبود ولی خسارات مالی به امید خدا جبران خواهد شد.

     در ادامه رئیس سازمان هواشناسی کشور  ابتدا از ستاد مدیریت بحران بخاطر اطلاع رسانی هشدارهای هواشناسی به مردم و کاهش نزدیک به صفر تلفات انسانی تقدیر نمود و  گفت در یک ماه گذشته 3 سیل در شمال کشور و 2 سیل در زاگرس رخ داد که سامانه های قوی و پر بارانی بودند و اگر دیر به مردم این استان ها اطلاع رسانی می شد، فاجعه انسانی به دنبال داشت و این امر نشان می دهد هواشناسی خیلی خوب عمل کرده است.

     وی در ادامه گفت  با توجه به اینکه از سال 86 تا 97 در خشکسالی بودیم بارش سال زراعی97- 98 باعث شد یکسال آبی تکمیل شود ولی کاش ساز و کارهایی بود تا آب های سیل اخیر جمع آوری میشد چون کشور ایران هنوز در خشکسالی است و این بارش ها به معنی پایان خشکسالی نیست.

     دکتر تاج‌بخش با اشاره به رخداد تغییر اقلیم و پدیده های حدی گفت: کشور ایران در وضعیت خاص آب و هوایی قرار دارد و باید همیشه در آماده باش باشیم.

     وی با بیان اینکه بارش اخیر دوره بازگشت 500 ساله بود، افزود: از هر سه پدیده آب و هوایی مخرب یکی از آنها در ایران اتفاق می افتد و این موضوع ما را مجاب به آمادگی می کند.

     رئیس سازمان هواشناسی در پاسخ به سوال مدیرکل بحران در خصوص تجهیز  لرستان به سامانه های جدید هواشناسی گفت: رادار هواشناسی فقط برای حال بینی و پیش بینی های ساعتی و کوتاه مدت می باشد ولی نیاز اصلی کشور در مناطقی که سیل اتقاق می افتد سامانه هشدار سیل است که در کل کشور نیاز به اعتبارات زیادی دارد اما در گرگان، کرخه، دز، کارون و قمرود که سیلاب های فصلی اتقاق می افتد این مهم را به سرانجام می رسانیم. 

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 511,405,156
تعداد بازدید امروز : 61,333
تعداد بازدید دیروز : 316,016
تعداد بازدید این ماه : 8,874,540