سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1398/01/31
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 461
     تحلیل سامانه بارشی فروردین ماه سیستان و بلوچستان در شبکه هامون

     تحلیل سامانه بارشی فروردین سیستان و بلوچستان در برنامه زنده تلویزیونی شبکه هامون 

     در برنامه زنده تلویزیونی شبکه هامون، فعالیت سامانه بارشی پردامنه و سنگین روزهای 22 تا 26 فروردین در سیستان و بلوچستان با حضور معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی استان تحلیل و بررسی شد.

      به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، دوست محمد کلیم در ابتدای برنامه زنده «شب های پر ستاره» با اشاره به ویژگی های سامانه بارشی اخیر از نظر شدت و مساحت تحت تاثیر، اظهار داشت: یکی از ویژگی های اقلیمی سیستان و بلوچستان همین بارش های بهاره آن است که امری طبیعی در آب و هوای استان است، بنابر این سامانه بارشی اخیر موضوع تازه ای در اقلیم استان نبود.

      معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه شدت بارندگی اخیر قابل توجه بوده است، افزود: درست است که در برخی نقاط شمالی استان میزان بارش ها در حدود 10 تا 15 سال اخیر بی سابقه بوده است، اما برخی سال ها میزان بارش ها در شهرهای استان بیش از این مقدار نیز بوده است.

      وی ادامه داد: برای نمونه مجموع بارش های فروردین سال 1388 در نیکشهر به بیش از 110 میلی متر رسید که 75 میلی متر آن مربوط به یک روز بود. اما مجموع بارندگی فروردین امسال این شهر حدود 64 میلی متر است. در ایرانشهر نیز همینطور است. در فروردین سال 1361 بیش از 88 میلی متر باران در ایرانشهر ثبت شد که همه آن محصول یک سامانه بارشی بود. اما بارش های فروردین امسال این شهر تنها به 58 میلی متر رسید.

      کلیم خاطر نشان کرد: البته در برخی نقاط شمال استان به صورت موردی بارش ها کم سابقه بود، برای مثال زابل در شمال استان سنگین ترین بارش خود در حدود 14 سال اخیر را تجربه کرد.

      وسعت و گستردگی فعالیت سامانه بارشی  غیر طبیعی نبود

      معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری با بیان اینکه سامانه بارشی روزهای اخیر به لحاظ وسعت تحت تأثیر یا همان گستره فعالیت نیز شرایط طبیعی داشت، افزود: به طور معمول بارش های زمستان و فروردین ماه نه تنها یک استان بلکه چندین استان را تحت تأثیر قرار می دهد. همانطور که سامانه های قبلی استان های غرب و شمالی را در بر گرفت. این سامانه نیز سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، هرمزگان و کرمان را فراگرفت.

      وی تصریح کرد: با این حال بارش های سامانه خوب و قابل توجه بود به نحوی که نیکشهر در شبانه روز گذشته با دریافت 52 میلی متر باران؛ سومین شهر پرباران کشور شد و از سایر شهرهای استان نیز بارش های خوبی گزارش شد.

      کلیم با اشاره بر اینکه به طور کلی در این سامانه از حدود 150 ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی استان گزارش بارندگی دریافت شده است، گفت: بارندگی های 80 ایستگاه 20 میلی متر و بیشتر، 50 ایستگاه 30 میلی متر و بیشتر و 15 ایستگاه بیش از 50 میلی متر بوده است.

      جبران کسری بارش استان تا این موقع از سال زراعی

      معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به تأثیر فعالیت سامانه بارشی در جبران کسری بارش های سال زراعی استان اشاره کرد و افزود: فعالیت این سامانه بارشی جدول تغییرات بارش سال زراعی استان های کشور را تغییر داد. قبل از فعالیت این سامانه تنها بارش های دو استان کشور یعنی سیستان و بلوچستان و کرمان کمتر از نرمال بود و استان ما حدود 20 میلی متر کسری بارش داشت اما حالا ضمن جبران کسری ها، بیشتر از شرایط نرمال بارش دریافت شده است.

      وی خاطرنشان کرد: به طور کلی میزان بارش های استان از ابتدای سال زراعی( اول مهر)  تا امروز (26 فروردین) نسبت به سال گذشته جهش فوق العاده ای داشته و به طور مشخص بیش از 400 درصد رشد کرده است. این در حالی است که تمام بارش های دریافتی استان در 12 ماه سال زراعی گذشته 29 میلی متر بود اما تا امروز حدود 106 میلی متر باران دریافت شده است.

      بارش های فروردین و اسفند ناجی سیستان و بلوچستان شد

      کلیم تصرح کرد: در مجموع بارش های فروردین و اسفند امسال منجی استان شد. چون تا قبل از اسفند فقط 35 میلی متر باران در استان باریده بود. اما بارش های این دو ماه میانگین کسری بارش های استان را تا حد قابل قبولی پوشش داد.

      معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: اما نکته ای که در این میان وجود دارد، بارش های سنگین تأثیر زیادی در جبران کسری آب‌های زیر زمینی ندارد. زیرا این بارش ها در محدوده زمانی بسیار کوتاهی رخ می دهد که بخش زیادی از آن جذب سفره های آب زیرزمینی نمی شود.

      وی گفت: به طور کلی نیاز استان به فعالیت این سامانه ها جدی بود، چراکه چندین سال است استان با کم بارشی انباشته و خشکسالی های پی در پی مواجه است. اما با این حال نمی توان انتظار داشت تمام خشکسالی های اخیر با فعالیت یک سامانه بارشی خاتمه یابد.

      کلیم افزود: در مجموع سیستان و بلوچستان همچنان با درجات مختلفی از خشکسالی درگیر است. 

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 511,406,935
تعداد بازدید امروز : 63,112
تعداد بازدید دیروز : 316,016
تعداد بازدید این ماه : 8,876,319