سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1397/10/12
     تعداد بازدید: 5020
     اطلاعیه شماره 104 چهارشنبه مورخ 97/10/12 ویژه آینده نگری تغییرات دما

     تحلیل میان مدت دما و بارش در کشور تا روزهای پایانی دی ماه 97
     با شکل گیری امواج بارشی روی مدیترانه، طی دو هفته گذشته بطور متوالی ریزش برف و باران  نسبتا خوبی در نیمه غربی و نوار شمالی کشور و دامنه های البرز و زاگرس  به وقوع پیوست و مقدار بارشهای تجمعی در بسیاری از مناطق غرب تا شمالغرب تا حد نرمال یا فراتر از نرمال در این مناطق کشور رسانید.
      از امروز تا انتهای هفته آینده گذر 2 سامانه بارشی را پیش رو داریم که کشور را بصورت گسترده تحت تاثیر قرار می دهند و انتظار داریم غیر از جنوب شرق بقیه نقاط کشور شاهد بارندگی باشد که بطور معمول مقدار بیشینه بارش در استانهای حاشیه زاگرس در غرب و جنوب غرب کشور رخ می دهد. گذر سامانه اول از امروز چهارشنبه تا  روز جمعه 14 دی ماه و سامانه دوم از 19 تا  20 دی ماه هفته آینده خواهد بود. با گذر این سامانه ها تغییرات نسبی دما را شاهد خواهیم بود و پیش بینی می شود کاهش دما در غرب  و شمالغرب بین 5 تا 10 درجه باشد.
        بررسی مدلهای عددی نشان می دهد در اوایل هفته پایانی دی ماه (22 تا 25) سامانه بارشی موجب بارش برف در غالب نقاط شمالغرب، غرب و ارتفاعات البرز و بارش باران در سواحل شمالی کشور میشود.
         از امروز تا پایان دی ماه انتظار داریم  بی هنجاری دما در سواحل دریای خزر مثبت باشد و کمینه دما در سواحل و مناطق جلگه ای استانهای ساحلی در محدوده 1+ تا 4+ و بیشینه دما محدوده 4 تا11 درجه پیش بینی میشود.
       بطور کلی دمای هوا در این مدت در شرایط میانگین بلندمدت و احتمالا 1 تا 3 درجه سلسیوس کمتر از مقادیر میانگین بلندمدت می ماند. و  انتظار می رود کمینه دمای هوا در مناطق غرب و شمالغرب کشور تا دماهای منفی دو رقمی کاهش یابد.  بطور کلی با این شرایط نیز تغییرات دمای هوا  در غالب نقاط کشور با شرایط بی هنجاری و دوره سرد غیرعادی یا غیر طبیعی فصلی مواجه  نخواهند بود و دامنه تغییرات دما در این مدت در محدوده نرمالهای اقلیمی پیش بینی می¬شود.
     بر این اساس طی هفته آتی تا هفته پایانی دی ماه با کاهش نسبی دما، مصرف گاز و انرژیهای فسیلی در مقایسه با هفته جاری  بویژه در شمالغرب و غرب کشور برای تامین گرمایش منازل و سوخت نیروگاههای برق با افزایش نسبی مواجه می شود.
     در هفته آینده با بروز شدن مدلهای عددی اطلاعیه¬های سازمان هواشناسی  متناسب با تغییرات مورد انتظار صادر خواهد شد.

      فایل پیوست
      
     etela104288.62  کیلوبایت
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
    • جستجو بر اساس ایستگاه هواشناسی
     استان:
     ایستگاه:
     تاریخ: انتخاب تاریخ
     زمان (UTC):

مجموع بازدیدها : 596,134,165
تعداد بازدید امروز : 37,483
تعداد بازدید دیروز : 145,407
تعداد بازدید این ماه : 761,691