سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1397/09/07
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 4563
     پیش‌بینی وضعیت جوی کشور از آذر تا بهمن 1397

     پیش‌بینی وضعیت جوی کشور از آذر تا بهمن 1397

     وضعیت بارش کشور در زمستان 1397 در محدوده نرمال تا کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود و انتظار می‌رود دما  از آذر تا بهمن ماه، حدود یک درجه بیش از نرمال باشد.

     به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، پژوهشکده اقلیم‌شناسی این سازمان هفته اول هر ماه پیش‌بینی فصلی برای 3 ماه آینده با صحت حدود 70 درصد ارائه می‌کند. این پیش‌بینی‌ها حاصل پس پردازش آماری برونداد مدل CFSv.2 هستند. شایان ذکر است با دریافت داده‌های جدید پیش‌بینی‌ها بروز شده و ممکن است کمی تغییر یابند. وضعیت بارش و دمای کشور از آذر تا بهمن 1397 به شرح ذیل می باشد:

      خلاصه:

     در مهر و آبان 1397 به دلیل عبور سامانه‌های بارشی از جنوب‌غرب کشور، استان‌های واقع در این ناحیه از جمله: ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر و لرستان بارش بیش از نرمال دریافت کردند بطوریکه بارش در این استان‌ها نسبت به نرمال بیش از 85 میلیمتر افزایش یافته است؛ اما در دوره مشابه استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی بیشترین کاهش بارش را داشتند. در مجموع، بارش کشور در دو ماه اول پاییز 1397 حدود 19 میلیمتر (معادل 71 درصد) نسبت به نرمال افزایش را نشان می‌دهد.

     در حالیکه انتظار می‌رود بارش ماه آذر اندکی بیش از نرمال باشد، اما نقشه‌های پیش‌بینی حاکی از تضعیف نسبی سامانه‌های بارشی در فصل زمستان و به‌ویژه ماه اسفند است. میانگین دمای ماه آذر بین نرمال تا یک درجه بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود. همچنین انتظار می‌رود هوای فصل زمستان حدود 2 درجه گرمتر از نرمال باشد. با اینکه بارش برف نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد بود ولی به دلیل جنوبی بودن عمده سامانه‌های بارشی و افزایش دمای پیش‌بینی شده، سهم بارش باران در ادامه سال بیش از نرمال خواهد بود.

     وضعیت جاری:

     از آغاز سال زراعی جاری تاکنون ( اول مهر  تا 29 آبان 1397) مجموع بارش دریافتی کشور 45.3 میلیمتر به ثبت رسیده که در مقایسه با دوره نرمال و سال گذشته به ترتیب 18.8 و 33.9 میلیمتر –معادل 70.9 و 296.4 درصد- افزایش را تجربه کرده است. در دو ماه آغازین سال زراعی ( مهر و آبان 1397)، بیشترین افزایش بارش در استان‌های واقع در جنوب‌غرب و غرب و بیشترین کاهش در استان‌های واقع در شمال غرب کشور رخ داده است. بارش در  ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر به ترتیب 134، 128، 99 و 92 میلیمتر از نرمال فزونی یافته، در حالیکه استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی به ترتیب 22 و 19میلیمتر کاهش بارش داشته‌اند.

     پیش‌بینی بارش:

     برخلاف بارش‌های بیش از نرمال و برخی سیل آسا در دو ماه ابتدایی فصل پاییز، وضعیت بارش در زمستان 1397 در محدوده نرمال تا کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود. با لحاظ بارش‌های پیش‌بینی شده برای ماه آذر، میانگین بارش فصل پاییز بیش از نرمال خواهد بود، اما بارش در استان های واقع در جنوب شرق و شمال غرب (از جمله سیستان و بلوچستان و اردبیل) در محدوده کمتر از نرمال تا نرمال مورد انتظار است. کاهش بارش در فصل زمستان عمدتاً بر بخش‌هایی از سواحل خزر، جنوب شرق و غرب کشور متمرکز خواهد بود.

     بارش در ماه آذر بیش از نرمال و در ماه‌های دی و بهمن در محدوده نرمال و در اسفند کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود. میزان کاهش بارش زمستانه در سواحل خزر محسوس‌تر است هر چند که سهم درصدی آن زیاد نیست.

     پیش‌بینی دما:

     انتظار می‌رود میانگین دمای کشور در سه ماه آینده یعنی از آذر تا بهمن 1397حدود یک درجه بیش از نرمال باشد.

     تغییرات دمای کشور در مقیاس ماهانه به گونه‌ای است که میانگین دما در ماه آذر حدود نیم درجه بیش از نرمال بوده اما افزایش آن در دی و بهمن بین 2 تا 3 درجه خواهد شد.

     فایل پیشبینی فصلی به همراه نقشه ها به پیوست موجود است.

      

      

      فایل پیوست
      
     Seasonal forecast-Dec_2018(1).pdf248.15  کیلوبایت
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 500,676,194
تعداد بازدید امروز : 280,598
تعداد بازدید دیروز : 376,900
تعداد بازدید این ماه : 8,926,745