سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1396/01/09
     تعداد بازدید: 11362
     اطلاعیه شماره 4 چهارشنبه مورخ 96/01/09

     عبور سامانه بارشی از عرضهای میانی دریای خزر و گذر ناوه نسبتا ضعیف در مناطق میانی کشور و ترکیب این دو سامانه موجب بارش باران در نیمه شمالی کشور شده است که طی امروز و پنجشنبه در این مناطق بارش باران غالبا بطور پراکنده و در ارتفاعات کوهستانی البرز مرکزی بارش پراکنده برف تداوم خواهد یافت. 
        موج اصلی سامانه جنوبی تر از روز جمعه تقویت می شود و انتظار می رود از ظهر جمعه تا اواخر شنبه بارش باران و در ارتفاعات نیمه غربی البرز و مناطق شمالی زاگرس بارش برف، بارش باران توام با رگبار و رعدوبرق در غرب و جنوب غرب کشور را سبب شود. طی بعد از ظهر جمعه تا شنبه گذر این سامانه در برخی نقاط استانهای واقع در شمال غرب، مرکز، غرب، جنوبغرب و جنوب کشور همراه با رشد ابرهای جوششی توام با وقوع رگبار و رعدوبرق خواهد بود. در این شرایط با رشد متوالی سلولهای ابر تندری، وقوع سیلاب در مسیلها و مناطق مستعد محلی، رخداد تگرگ و  و وزش باد شدید بسیار محتمل است. بر این اساس پیش بینی شرایط جوی به شرح زیر است:
      چهارشنبه 96/01/09 : رگبار پراکنده باران گاهی با وزش باد و رعدوبرق درمناطقی از لرستان، شمال خوزستان ، مرکزی، نیمه شمالی اصفهان، قزوین، نیمه شرقی زنجان، خراسان رضوی ،خراسان جنوبی، شمال و شرق یزد.
     پنج شنبه  96/01/10 : رگبار پراکنده باران گاهی با رعدوبرق و وزش باد درمناطقی از لرستان، مرکزی، شمال اصفهان، خراسان جنوبی وارتفاعات البرز مرکزی در شمال قزوین،  شمال تهران ، شمال سمنان، نیمه شرقی خراسان شمالی و شمال غرب خراسان رضوی و وزش باد شدید در حاشیه مرزی در شرق کشور در خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان.
      بعداز ظهرجمعه  تا شنبه مورخ 11 و 96/01/12 : بارش باران گاهی با رعد وبرق و وزش باد درکردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، گیلان، غرب مازندران همراه با بارش برف در ارتفاعات این استان ها، بارش باران گاهی با رگبار ورعد وبرق و وزش باد شدید درکرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه وبویر احمد، غرب فارس و خوزستان و بتدریج از روز شنبه استان مرکزی و تهران.
      انتظار میرود که از یکشنبه تا دوشنبه منطقه فعال بارش این سامانه عمدتاً محدود به دامنه های البرز از شمالغرب تا شمال شرق کشور شود و مطابق خروجی مدلهای عددی در استانهای آذربایجانهای غربی و شرقی ، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و همچنین دامنه های جنوبی البرز در استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان بارش باران و برف تداوم خواهد یافت که بارش برف در ارتفاعات و جاده های کوهستانی البرز موجب لغزندگی در این مسیرها می شود.
      با توجه به پدیده های جوی مورد انتظار توصیه می شود بویژه برای عبور از جاده های کوهستانی عوامل محدود کننده مانند بارش برف و لغزندگی جاده، کاهش دید به سبب بارندگی و مه آلود بودن مورد توجه قرار گیرد و برنامه ریزی برای برگشت در شرایط مناسب انجام شود.
     با توجه به احتمال وقوع سیلاب از برپا کردن چادر در حاشیه رودها و مسیلها طی بعد از ظهر جمعه تا اواخر شنبه در مناطق درگیر بارش خودداری شود.
       با توجه به وجود ناپایداریها گذر این سامانه بطور مداوم پایش می شود و با تغییرات شرایط پیش بینی ها بروز رسانی می شود.

      فایل پیوست
      
     etela455.5  کیلوبایت
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
    • جستجو بر اساس ایستگاه هواشناسی
     استان:
     ایستگاه:
     تاریخ: انتخاب تاریخ
     زمان (UTC):

مجموع بازدیدها : 280,888,914
تعداد بازدید امروز : 131,844
تعداد بازدید دیروز : 459,311
تعداد بازدید این ماه : 9,723,630