سازمان هواشناسی
    • تاریخ انتشار: 1397/11/24
     منبع: روابط عمومی
     تعداد بازدید: 286
     بازدید مدیرکل هواشناسی استان اصفهان از خبرگزاری ایرنا

     بازدید مدیرکل هواشناسی استان اصفهان از خبرگزاری ایرنا

     مشکل عمده هواشناسی اصفهان برای رسیدن سریع به اهداف و جایگاه عالی مورد نظر؛ کمبود اعتبار و نیروی انسانی است.

     به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اصفهان، حمیدرضا خورشیدی مدیرکل هواشناسی استان در بازدید از خبرگزاری ایرنا به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: هواشناسی استان اصفهان نیازمند توجه ویژه است و مشکل عمده این اداره کل برای رسیدن سریع به اهداف و جایگاه عالی مورد نظر، کمبود اعتبار و نیروی انسانی است.   

     این مسئول خاطرنشان کرد: هواشناسی خدمات بسیاری به جامعه ارائه می دهد در حالی که بودجه جاری و عمرانی آن کافی نیست و نیاز به افزایش دارد.

     خورشیدی اضافه کرد: هواشناسی یک دستگاه حساس و مهم است که درست یا غلط بودن پیش بینی های آن تاثیر زیادی بر روند فعالیت های روزمره همه مردم بویژه کشاورزان، دامداران و دستگاه های خدمات رسانی از جمله فرودگاه ها دارد لذا باید برای تجهیز این دستگاه به امکانات مدرن توجه بیشتری شود.

     مدیرکل هواشناسی استان اصفهان اظهار داشت: طبق سیاست‌های برنامه ششم توسعه باید تمام ایستگاه‌های هواشناسی به فناوری های نوین و خودکار مجهز شود که در استان اصفهان همه ایستگاه ها به فناوری نوین مجهز شده اما فقط سه ایستگاه به شبکه ارسال و جمع آوری برخط داده های هواشناسی متصل شده است.

     این مسئول با بیان این که این اداره کل با کمبود نیروی کارشناسی هم مواجه است گفت: هم اکنون ۱۳۵ نیروی کارشناسی در هواشناسی استان مشغول انجام وظیفه هستند که از این تعداد ۸۵ نفر در ایستگاه ها فعالیت می کنند.

     خورشیدی اضافه کرد: کاربردی شدن هواشناسی بهترین راهبرد برای استفاده از اطلاعات و داده های این سازمان است و برای رسیدن به این هدف باید از تکنولوژی های نوین استفاده کنیم.

     وی با بیان این که هواشناسی در تمام دنیا نقش کاربردی و تعیین کننده‌ای در فرایندهای توسعه دارد ؛ خاطرنشان کرد: هواشناسی و داده‌های آب و هوایی یکی از محورهای توسعه پایدار مبتنی بر آمایش سرزمین است.

     مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به راه اندازی تهک های هواشناسی کشاورزی، عمران و شهرسازی و راهداری در هواشناسی، افزود: کاربردی شدن هواشناسی به توسعه پایدار کمک می کند . به گفته وی استان اصفهان از نظر اقلیمی در شرایط مطلوبی قرار ندارد و به سمت خشکسالی پیش می رود.

     خورشیدی گفت: تحقیقات تخصصی در اقلیم شناسی هواشناسی اصفهان در زمینه اقلیم خشکسالی و هواشناسی کاربردی انجام می شود و هر ماه یک تحقیق خشکسالی برای اصفهان ارائه می شود.

     وی با بیان این که وظیفه هواشناسی دنبال کردن روند و ارائه راهکارهای لازم به مسوولان است اظهار داشت:کم آبی، خشکسالی و تغییر نوع کشاورزی متناسب با اقلیم از پیامدهای تغییر اقلیم محسوب می شود.

     مدیرکل هواشناسی استان اصفهان تصریح کرد: تجهیزات ایستگاه های هواشناسی ارز بر است و قیمت بالایی دارد و هر سال باید سنسورهای پشتیبان ایستگاه ها را تهیه و جایگزین کنیم.

     وی افزود: هواشناسی اصفهان امروز در جمع آوری دیتا و اطلاعات از ایستگاه ها در نقطه مطلوبی قرار دارد اما تکنولوژی رادار را در اختیار ندارد.

     خورشیدی با بیان این که هم اکنون ۹ استان از تکنولوژی رادار در هواشناسی استفاده می کنند گفت: با استفاده از این تکنولوژی می توانیم بسیاری از پدیده های هواشناسی را بطور دقیق رصد و پیش بینی کنیم.

     وی اضافه کرد: استفاده از مدلینگ هواشناسی محلی هم به عنوان یکی از نیازهای این مجموعه است که به پیش بینی بهتر و تخصصی‌تر وضعیت هواشناسی کمک می‌کند که در زمان حاضر آنرا در اختیار نداریم و از مدلینگ هواشناسی جهانی استفاده می کنیم.

     فتحی مدیر خبرگزاری ایرنا نیز عرض خیر مقدم به مدیرکل هواشناسی استان اصفهان و تبریک ایام دهه فجر انقلاب اسلامی از آمادگی خبرگزاری ایرنا برای درج اطلاعیه ها و اخطاریه ها و توصیه های هواشناسی کاربردی در سایت این خبرگزاری خبر داد و افزود: با درج این اطلاع رسانی ها و خدمات رسانی شاهد ترویج فرهنگ استفاده از هواشناسی در اجتماع خواهیم بود.

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها : 471,352,212
تعداد بازدید امروز : 66,613
تعداد بازدید دیروز : 408,214
تعداد بازدید این ماه : 2,355,308